Kedi AIDS'ine karşı ne yapmalı?

Antalya'nın Kemer ilçesinde, turistik Beldibi'nden Çıralı'ya kadar uzanan bölgede 18 kedide 'kedi AIDS'ine rastlanılınca belediye harekete geçti.

ANTALYA/İSTANBUL - Antalya'nın Kemer ilçesinde, turistik Beldibi'nden Çıralı'ya kadar uzanan bölgede 18 kedide 'kedi AIDS'ine rastlanılınca belediye harekete geçti.
İki yılda 18 kedide, kedi AIDS'i (feline immunodeficiency virus- FIV) tespit eden Kemer Veteriner Polikliniği veteriner hekimi Olgun Aslan, 'kediden insana bulaşan bir vakaya rastlanılmadığını' vurguladı.
Belediye veteriner hekimi Adnan Öney'se ikircikliydi: "8-10 yıl öncesinde tavuk vebası da insanlar için tehlike oluşturmamaktaydı. Bilindiği gibi bugün 'kuş gribi' adıyla tüm dünyada tehdit oluşturmaktadır." Öney, şu an için en mantıklı davranışın kedileri kısırlaştırmak ve aşılarını ihmal etmemek olduğunu söyledi, belediye Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'nde bu işlemleri ücretsiz olarak yaptıklarını hatırlattı.
'18 vaka dikkat çekici'
İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Doç Dr. Murat Arslan da sadece bir bölgede iki yıl içinde 18 kedide 'FIV' görülmesini 'dikkat çekici' olarak niteledi. Ancak ekledi: "Bu hastalık yıllardır var. Bundan yedi sekiz yıl önce sanatçı Nilüfer'in kedisine de bulaşmıştı. Bir zamanlar ABD'li bilim adamları virüsün kedilerden insanlara bulaştığını iddia etti, ancak Fransız bilim adamları bunun doğru olmadığını söyledi. Şu anda da bilinen de kedilerden insanlara virüsün bulaşmadığıdır. Kedilerdeki virüsle insanlardaki genetik olarak birbirinden farklıdır."
Kedilerde aşısı var!
Kedilere özgü AIDS'in insanlarınkinden en bariz farkıysa, aşısının olması. Uzman veteriner Dimitri Malahtiri, "AIDS gibi bağışıklık sistemini çökerten bir virüstür FIV. Karma aşının içinde FIV aşısı da var. Virüs vücut yağlarından, idrardan dağılır ve kedinin aşısı yoksa sokakta geçerken de virüs kapabilir" dedi.
Leoparlarda da görülüyor
Hastalığın tarihini ve gidişatını Kemer'de virüsü saptayan veteriner hekim Olgun Aslan şöyle özetledi:
"Virüs ilk 1987'de fark edildi. Leoparlarda, aslan, kaplan ve jaguarlarda da görüldü. İlk aşamada ateş, lenflerde şişkinlik ve deri rahatsızlıkları baş gösterir. Bu aşama virüsün kapılmasından sonra dört-altı hafta sürer. İkinci aşamada virüs belirtilerini saklar. Bu aşama yıllar sürebilir. Üçüncü aşama bağışıklık sisteminin çöktüğü aşamadır. Sağlıklı bir kedinin kolaylıkla baş edebileceği hastalıklar ciddi rahatsızlıklara yol açmaya başlar. Üst solunum hastalıkları, bağırsak hastalıkları, deri ve kulak hastalıkları ve bazen kanser başlar. Üçüncü aşamaya geçmiş kediler için yaşama süresi bir yıl civarındadır. Genellikle 5-12 yaş arasındaki kedilerde görülür." (aa, Radikal)