Kefal bol ama nerdesin palamut?

Geçen yıl Samsun ve Sinop kıyılarında 15 bin 200 ton palamut avlayan balıkçılar bu yıl, denizden bunun sadece üçte birini alabildi. Palamut avı 5 bin 200 tona geriledi.

SAMSUN - Geçen yıl Samsun ve Sinop kıyılarında 15 bin 200 ton palamut avlayan balıkçılar bu yıl, denizden bunun sadece üçte birini alabildi. Palamut avı 5 bin 200 tona geriledi. Tezgâhlarda kefal, kafalarda soru işareti var. Ne oldu bu palamutlara?
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sinop Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Erdem'e göre sorumlu 'küresel ısınma'. Küresel ısınmanın özellikle soğuk suyu seven palamudun üzerinde etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Erdem, "Denizde anahtar rol oynayan bazı canlıların sıcaklığın artışıyla dağılım sınırı azalacak, dolayısıyla bu canlılarla ilişki içinde olan pek çok canlı türü de ortadan kalkacaktır" dedi. Erdem, bu durumun asıl etkilerini önümüzdeki 10 yıl içinde göreceğimizi de savundu.
Küresel ısınma ve iklim değişikliği, son günlerin 'en hararetli' konusu. BM İklim Değişikliği Paneli Raporu'nun en iyimser senaryosuna göre, önümüzdeki yüzyılda dünya 1.8-4 derece ısınacak, bu da bir dizi ekolojik felakete yol açacak. Ancak kimi uzmanlar 'Küresel ısınma var, ve etkilerini yaşıyoruz' demekle birlikte, son günlerde, haftalarda yıllarda yaşanan her anormalliğin küresel ısınmaya bağlanmaması gerektiğini vurguluyor.
Balık göç etti
Tabii bu balıkçı Mümin Aydemir'in derdine deva değil. Aydemir, "Küresel ısınma yüzünden balıkların Karadeniz'den göç etmesi bize darbe vurdu" diyor, balıkçının imdadınaysa kefal yetişmiş: "Son günlerde Karadeniz'de kefal bolluğu var. Biz de tezgâhları kefalle doldurduk."
Samsun'da balıkçı tezgahlarında kefalin kilosu 10 YTL'den satılırken, somon 7.5, mezgit sekiz, tırsi balığı yedi, kalkansa 40 YTL'den satılıyor. (dha, Radikal)