Kefeli: Malki'yi vurdurttum

Mafya babası Alaattin Çakıcı'nın kasası olarak bilinen ve işadamı Nesim Malki cinayetinin sanıkları arasında bulunan eski futbolcu Mustafa Kefeli'nin sorgulanması için üç gün ek gözaltı süresi alındı.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Mafya babası Alaattin Çakıcı'nın kasası olarak bilinen ve işadamı Nesim Malki cinayetinin sanıkları arasında bulunan eski futbolcu Mustafa Kefeli'nin sorgulanması için üç gün ek gözaltı süresi alındı. Sorgusunda Çakıcı yurtdışındayken Türkiye'deki para trafiğini yönettiği iddialarını kabul eden Kefeli'nin, Malki'yi de Çakıcı'nın isteği üzerine vurdurttuğunu söylediği öğrenildi. Kefeli'nin Türkbank ihalesi ve Malki cinayetiyle ilgili ayrıntılı olarak sorgulanmasına devam ediliyor.
Kefeli'nin başta Malki cinayeti olmak üzere, Türkbank ihalesi sırasında Çakıcı'yla bağlantısı ve ihaledeki yolsuzluklarla ilgili sorgulandığı öğrenildi. Kefeli'ye ayrıca, 1997 yılı Futbol Federasyonu Başkanlığı seçimlerinde federasyondaki çeteleşme iddialarıyla ilgili de sorular yöneltileceği öğrenildi. Kartal Cezaevi'nde tutuklu Çakıcı'ya en yakın isimlerden Kefeli'nin Malki ile ilişkisi Türkiye'de banka sahibi olamayan Malki'nin, 1994'te Kıbrıs'ta 'Tunca Bank'ı kurmasıyla başladı. Malki'nin bankayı almasına aracılık eden Kefeli, bu iş karşılığı istediği 600 bin doları alamayınca arabasını kurşunlattı.
Mustafa Kefeli, 22 Aralık 1997 yılında Futbol Federasyonu Başkanlığı seçimine adaylığını koydu, Alaattin Çakıcı ve Sedat Peker tarafından desteklendi.
1998 yılında Türkbank ihalesindeki yolsuzluk soruşturmasında Kefeli de gözaltına alındı. Bilgilere göre, Korkmaz Yiğit'in yanında yer alan Kefeli ile Çakıcı, tehditle işadamlarının ihaleye girmesini engelledi.
Gözaltında sorgulanan Kefeli, serbest bırakılınca da yurtdışına kaçtı. Kefeli hakkında DGM'de gıyabi tutuklama kararı verilirken, Interpol de Temmuz 1999'dan
itibaren Kefeli'yi 'Kırmızı Bülten'le aramaya başladı.