Kefenle bakanlığın kapısına dayandılar

Kefenle bakanlığın kapısına dayandılar
Kefenle bakanlığın kapısına dayandılar
Kefen giyerek, cezaevlerinde bulunan hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılması için yürüyen İnsan Hakları Derneği (İHD) üyelerine, polis izin vermedi. Bu nedenle İHD'liler her hafta yaptıkları gibi Adalet Bakanlığı'nın önünde açıklama yapamadı
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Radikal.com.tr  – İHD ve Tuhad –Fed üyeleri, cezaevinde bulunan ağır hasta durumundaki tutuklu ve hükümlülerin durumlarına dikkat çekmek için her Cuma Adalet Bakanlığı’nın önüne giderek basın açıklaması yapıyordu. Ancak, hasta tutuklu ve hükümlülerin durumların iyice ağırlaşması, Adalet Bakanlığı’nın bu duruma seyirce kalması nedeniyle, protestocu grup bu hafta farklı bir yöntemle basın açıklaması yapmak istedi.

KEFENLİ YÜRÜYÜŞE İZİN YOK

Gruptakiler, beyaz kefen giyerek, Kızılay’dan Adalet Bakanlığı’na doğru yürümek istedi. Her hafta protestocu grubun Bakanlık önünde açıklama yapmasına izin veren polis, bu sefer farklı bir tutum sergiledi. Grubun önüne kesen polisler, eylemcilerin üzerindeki kefenleri çıkartmaları halinde yürüyüşe izin vereceklerini bildirdi. Güvenlik güçlerinin bu önerisi eylemciler tarafından kabul edilmedi. Yürüyüşe izin çıkmayınca gruptakiler oturma eylemi düzenledi.

DERHAL TAHLİYE EDİN

Tuhad-Fed üyesi Havva Özcan yaptığı açıklamada, son bir haftada ağır hasta 2 mahkumun cezaevinde hayatını kaybettiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Cezaevinden çıkan her tabut, insanlığımızı da içine koyuyor. Hükümet verdiği demokrasi nutuklarının, çıkarttığı paketlerin arkasında durmalı ve engeli neyse kaldırarak hasta mahpusları derhal tahliye etmelidir” dedi.

VEDA HAKKI İSTİYORLAR

İHD verilerine göre hapishanelerde 121 ağırlaşmış, 108’i acil tedaviye ihtiyaç olan toplam 230 ağır olmak üzere 411 hasta mahkum bulunuyor. Cezaevi koşullarında tedavi imkanı kalmayan tutuklu ve hükümlüler, son günlerini ailelerinin yanında geçirme talebinde bulunurken, devlet ise mahkumlara veda hakkını çok görüyor.