Kefken'de yıkım var

Kandıra ilçesinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kapsamına alınmasıyla birlikte, kaçak binalar tespit edilmeye başlandı. Kefken, Kerpe, Cebeci, Sarısu, Tuzağzı sahilleri ile orman bölgesinde şu ana kadar 100 ev yıkıldı.
Haber: EBRU DOĞAN / Arşivi
MUSTAFA BAĞDİKEN / Arşivi

KOCAELİ - Kandıra ilçesinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kapsamına alınmasıyla birlikte, kaçak binalar tespit edilmeye başlandı. Kefken, Kerpe, Cebeci, Sarısu, Tuzağzı sahilleri ile orman bölgesinde şu ana kadar 100 ev yıkıldı. Son olarak Kefken'de 15. Kolordu Komutanlığı'na ait askeri kampın yanıbaşında kurulan Vatan Mahallesi'nde suyu, elektriği kaçak çekilmiş 400 bina için, '10 gün içinde boşaltılması' istemiyle yıkım tebligatı yapıldı.
Yüzde 90'ı köy senediyle yapılmış
Bu arazinin orman vasfını yıllar önce yitirdiğini, evlerini 15-20 yıl önce yaptıklarını ileri süren mahalle sakinleri, arsaları da muhtar senedi ile aldıklarını söyledi. Emekli öğretmen Nuray Kabacan, Kefken'deki binaların yüzde 90'ının tapusuz ve köy senediyle inşa edildiğini belirtirken, diğer sakinler ise zenginlere ait villalara dokunulmadığını ileri sürdü.
Bölgedeki birçok kişinin 'orman arazisine ev yapmak ve işgal' iddiasıyla mahkemelik olduğu, davası sonuçlananlardan 100'e yakın kişinin de dört ay ile bir yıl arasında değişen sürelerle cezaevinde yattıkları öğrenildi. Bölge sakinleri "Biz cezamızı çektik, diyetimizi ödedik. Yeniden cezaevine girsek bile bu evleri terk etmeyeceğiz" diye konuştu.
Dün İzmit'e gelen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ise, "Kefken'deki bu evler, yargılama süreçleri tamamlanmış evler. Maalesef orman sınırları içerisinde kaldıkları için yasal karara büyükşehir belediyesi uymak durumunda kalıyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7516147516140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.