Kekeleyen giremez!

Yaklaşık 1.5 milyon aday, üniversiteye girebilmek için ÖSS'de yüksek puan almaya çalışırken, bazı programlara...

ANKARA - Yaklaşık 1.5 milyon aday, üniversiteye girebilmek için ÖSS'de yüksek puan almaya çalışırken, bazı programlara girebilmek için aynı zamanda 'kekeme, şaşı, evli veya dul olmamak, pürüzsüz bir cilt' gibi koşullar da aranıyor. Bazı programların özel koşulları şöyle:
Denizcilik fakültesi: Evli veya dul olmamak, erkeklerde 1.65, kızlarda 1.62 metreden kısa olmamak, kekeme, renkkörü ve şaşı olmamak, iki kulağının da arızasız olduğunu raporla belgelemek. Ayrıca, yasadışı siyasi, irticai, bölücü görüşleri benimsememiş, faaliyetlere karışmamış, soruşturma geçirmemiş, hakkında dava açılmamış olmak.
İtfaiyecilik ve yangın güvenliği: Adaylar en fazla 22 yaşında ve vücut yapısı düzgün olacak. Vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çeken, çirkinlik yapan yara, yanık, leke, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, astım, bronşit, epilepsi, nefes darlığı, renkkörlüğü, kekemelik, sağırlık ve benzeri biyolojik bozukluğu olmamak, bayılma, histeri, marazi çarpıntı ve benzeri psikolojik hastalıklardan birine yakalanmamış olmak, disiplin cezasıyla okuldan uzaklaştırılmamış olmak, 1.65 metreden uzun olmak.
Ambulans ve acil bakım teknikerliği: Adaylar, tam teşekküllü resmi bir hastaneden sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve sağlığa sahip olduğunu belgeleyen rapor alacak, 17 yaşını doldurmuş olacak ve kurtarma, taşıma işleri için yeterli güce sahip olmaları gerekecek.
Restorasyon ve konservasyon: Elleri ve parmakları ustalıkla kullanabilmek gereklidir.
Uçak elektrik-elektronik/Uçak gövde-motor: Bazı dersler ile stajlar özel ve resmi havacılık kuruluşlarında yapıldığından, güvenlik soruşturması yaptırılacak.
Gemi makineleri işletme/güverte: Dilinde kekemelik, pelteklik bulunmamak, sağlığının denizciliğe elverişli olduğunu, renkkörlüğü, şaşılık, işitme engeli olmadığını belgelendirmek gerekecek.