Kelaynak ailesinin deneme göçü

Nesilleri tükenme tehdidi altında olan kelaynaklar, deneme göçüne hazırlanıyor. Anne, baba ve bir yavrudan oluşan grup, 16 yıl aradan sonra Türkiye'den göç eden ilk kelaynaklar olacak.

ADANA - Nesilleri tükenme tehdidi altında olan kelaynaklar, deneme göçüne hazırlanıyor. Anne, baba ve bir yavrudan oluşan grup, 16 yıl aradan sonra Türkiye'den göç eden ilk kelaynaklar olacak.
Doğa Derneği Yerel Teşkilatlanma Koordinatörü Nuri Özbağdatlı, Şanlıurfa Birecik'teki koruma istasyonunda tutulan yetişkin kelaynak sayısının 88'e
ulaştığını söyledi. Ayrıca 40 yavru bulunduğunu ifade eden Özbağdatlı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Dairesi ve kaymakamlığın işbirliğinde bu yıl kelaynakların doğaya bırakılmalarında sakınca olup olmadığının belirleneceğini anlattı. Bunun için bir kelaynak ailesinin göçe gönderileceğini ifade eden Özbağdatlı, "Üzerlerine
özel vericiler takılacak, uydudan saniye saniye izlenecekler. 16 yıl aradan sonra göç yolunda kanat çırpacak kelaynakların göç edip edemeyecekleri ortaya çıkacak" dedi. Göç, ağustos sonunda gerçekleşecek. Yarı yabani olan ve kafes içinde beslenen bu kuş türünün göç yolunda başarısız olma ihtimali var. Suriye'de bulunan kelaynak grubu kışlamak üzere Habeşistan'a gidiyor. Birecik'ten uçacak kelaynak grubunun da göçü başarırsa aynı yere ulaşacağı sanılıyor.