@idrisemen

Kelebek Vadisi kelebek etkisi yaratacak

Kelebek Vadisi kelebek etkisi yaratacak
Kelebek Vadisi kelebek etkisi yaratacak

Konya daki dev kelebek vadisinin temelini Dışişleri Bakanı Davutoğlu attı.

Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Konya’da yüzlerce kelebek ve böcek türü için 30 milyon liralık bir vadi oluşturuluyor. Türkiye ’nin ilk Kelebek Vadisi’ndeki kelebek üretim merkezinde ayda ortalama 10 bin, yılda 150 bin kelebek üretilecek. Kelebeklerin bir kısmı 4 bin metrekarelik kapalı, diğerleri ise açık alanda salıverilecek. Açık alanlar kelebekleri cezbedecek bitkilerle donatılacak.
Mevlana’dan esinle, ‘Aşkın Kanatları’ adı verilen projenin Avrupa ’nın en büyük kelebek vadisi olması ve yılda 1 milyon turisti çekmesi hedefleniyor. Vadinin temeli Konya’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle atıldı.

Bakan Malezya’da görüp etkilendi
 
1991’de Malezya’daki kelebekler vadisini ziyaret ederken hayran kaldığını belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Kelebek doğaya en uyumlu varlık olarak renk katar. Baktıkça bakmak istersiniz. Hiçbir kelebek birbirine benzemez. Kelebek bizi tefekküre çağırır. Konya’ya kelebek yakışır. Konya’yı anlayan, kainatı, insanlığın çeşitliliğini, hayatını anlar. Her şehre kelebekler vadisi yakışır ama en çok da Konya’ya yakışır” dedi.
385 bin metrekare arazi üzerine inşa edilen vadiyi gelecek yıl eylül ayında açacaklarını söyleyen Selçuklu Belediye Başkanı İbrahim Altay ise “Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanını inşa ediyoruz. İnsanlarımız oluşturduğumuz botanik bahçesinin içinde gezerken uçuşan kelebekleri görebilecek, fotoğraf çektirebilecek, onları besleyebilecekler. Burada kelebeklerin tüm evresini gösteren Kelebek Müzesi, kelebek üretim alanı, interaktif müzeler ile sinema salonlarının olduğu büyük bir kompleks inşa ediyoruz” diye konuştu.

 

Kelebek müzesi
 
Vadide Türkiye’nin ilk kebelebek müzesinin yanı sıra turistler için oyun salonları, parklar, suni kızak pisti ve amfitiyatro da yer alacak.