Kelime ve mana savaşları


Semazen figürünün kolunun hemen altındaki yazı tartışma yarattı.

'Allah' yazılı bilet caiz mi?

Konya Büyükşehir Belediyesi, otobüs ve tramvaylarda geçecek olan kartlı biletlerin üstüne Arapça harflerle 'Allah' yazdırdı. İlahiyatçılar tepkili: Bu, dine de Allah'a da saygısızlık. Dini kötüye kullanıyorlar.

Laiklik hassasiyeti
MANİSA - Doğalgaz çalışması yapan firma, uyarı ve özür tabelasına
'şehzadeler kenti Manisa' yerine 'şeyhzadeler kenti Manisa' yazınca, Manisa ayağa kalktı. Şehzadeler kentinde uyuyup şeyhzadeler kentinde uyanmaktan rahatsız olanlar AKP'li belediyeyi şikâyet etmek için telefon yağmuruna tuttu. Belediye "Hata bizden kaynaklanmıyor" diyerek savunmaya geçerken, CHP İl Başkanı Vehbi Köse, "Bunlar şeyh meraklısı" diyerek tepki gösterdi.
Manisa'yı geren olay, Manisa'nın doğalgaz ve altyapı çalışmasıyla başladı. Belediyenin anlaştığı Manisagaz firması çalışmalar için sokaklarda çukurlar açarken başlarına da birer de 'müjdeli özür' tabelası yerleştirdi: "Şeyhzadeler kenti Manisa doğalgaz ile buluşuyor. Verdiğimiz geçici rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Manisa Doğalgaz Dağıtım A.Ş"
Osmanlı şehzadelerinin devlet yönetimi tecrübesi edindiği kent olduğu için şehzadeler kenti olarak anılan Manisa'da tabelayı görenler belediyeye şikâyet yağdırdı. CHP İl Başkanı Vehbi Köse, tabelaların denetim sorumluluğunun belediyelere ait olduğunu belirterek, "Bunlar şeyh meraklısı. Harf hatası olduğu söyleniyor. Bu kadar basit değil. Belediye bu tabelayı yaptıranlardan hesap sormalı" dedi.
Manisa Belediye Başkan Yardımcısı Recep Kafes'se ortada sadece bir harf hatası olduğunu söyledi: "Zabıta ekipleri tabelalarla ilgili inceleme yapacak. Sorunun belediyemize mal edilmesini istemiyoruz. Çalışmaları yürüten Manisagaz. Tabelalar hemen toplatıldı."
İnşaatları yürüten Manisagaz Genel Müdürü Mehmet Uğur Dilipak da hatayı tabelaları yapan müteahhit firmaya yıktı: "Reklam ajansı baskı hatası yapmış. Kötü bir niyet yok. Herkesin yapabileceği bir baskı hatası."İlahiyatçılar tepkili
KONYA - Büyükşehir Belediyesi, 14 Şubat'ta Konya'daki otobüs ve tramvaylarda, para ve kâğıt biletleri kaldırıp 'e- bilet' adı verilen kartlı bilet uygulamasına geçti. E-biletlerin üzerindeki semazen figürünün sol kolunu oluşturan çizgilerde Aparça 'Allah' kelimesi ilahiyatçıların sert tepkisine neden oldu.
Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Şahin Filiz, "Dini semboller, kişiyle tanrı arasında anlaşma sağlayan kelime ve işaretlerden oluşur. Allah, gibi yüce varlığın isminin biletin üzerine yazılması dine, Allah'a olan saygının gösterilmediği anlamına geliyor. İnsanlar bu biletlerle tuvalete giriyor, biletler çöpe atılıyor, hatta yere atılan biletlerin üzerine basılıyor. Bu kelimenin, biletin üzerine yazılması dinen kesinlikle onaylanan durum değildir. Dinin kötüye kullanıldığı kuşkusunu ortaya çıkarmaktadır" dedi.

'Gerekirse biletleri kaldırırız'
Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülmelik Ötegen'se semazen figürünün Konyalı araştırmacı yazar Mehmet Önder'in 1960 tarihli kitabında kullanıldığını belirtti: "E-biletin üzerine bilerek 'Allah' kelimesinin yazılması mümkün değildir. Genel düşünce öyleyse biletleri kaldırabiliriz."