Kelkitlilere şans ağacı

Yeşile hasret olan Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde çorak topraklar, Çin'den getirilen 'Paulownia Tomentos'...
Haber: ULAŞ ÖZDEMİR / Arşivi

GÜMÜŞHANE - Yeşile hasret olan Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde çorak topraklar, Çin'den getirilen 'Paulownia Tomentos' ağaçlarıyla yeşillenecek. İlçe halkı hızla büyüyen ve mobilya üretiminde kullanılan ağaç sayesinde
gelir kaynağına kavuşacak.
Bir yıl önce atandığı Kelkit'in çorak topraklarını gören Kaymakam Metin Kubilay'ın girişimleri sonucu Erzurum Atatürk Üniversitesi, Çin'de yetişen bir ağaç türünü önerdi. Vali Gazi Şimşek de projeyi onayladı.
Kısa bir zaman içinde Çin'den 700 fidan alındı. Fidanların 400'ü temmuzda, 1200 metrekarelik alana dikildi. Paulownia'ların boyu bir ayda 170, yaprakları da 50 santimetreye kadar ulaştı.
İlçenin sekiz köyüne de fidan dağıtıldı. Kaymakamlık 140 metrekarelik bir sera kurdu ve 25 fidan dikti. Ağaçların boylarının ilkbaharda dört metreye ulaşması bekleniyor. Kaymakam Metin Kubilay, "Ümidimiz Kelkit'i beş yıl içerisinde yeşile bürümek" dedi.
Çinlilerin hazine sandığı
Çin geleneğine göre, doğan her çocuk için üç adet Paulownia ağacı dikilir. Bu üç ağaç, günü gelince onların tüm giderlerini karşılayacaktır. Tıpkı küçük bir hazine sandığı gibi. Bu yüzden Paulownia'ya Çin'de 'şans ağacı' da deniliyor. Paulownia yaklaşık beş yıl içinde 20 metreye ulaşıyor. Mobilya ve ahşap ürünlerinin yanı sıra, müzik aletleri için de en ideal materyal olarak tanımlanıyor. Kerestesi yüksek kalorili yakıt olarak kullanılıyor. ABD'nin bazı eyaletlerinde enerji santrallarının etrafına 'enerji ormanı' olarak dikiliyor.