Kelle hep koltukta

Gençlerin yarısı işsiz
Grizu patlaması yüzünden 18 kişinin yaşamını yitirdiği Gediz'in Gökler beldesinde yaşayanların maden ocaklarında çalışmaktan başka şansı yok. Dört işletmenin faaliyet gösterdiği beldede gençlerin yarısı işsiz. Güneş yüzü görmeden çalışan madenciler, aylık ortalama 350-500 YTL maaş alıyor.
Güvenlik önlemleri yetersiz
Ocaklarda güvenlik önlemleri yetersiz. Son kazada havalandırma deliği açılması gerekirken, şeflerin daha fazla kömür çıkarılması için bu işe bir kişi tahsis etmediği ileri sürülüyor. Sendikalı olan ve koşullardan şikâyet edenler ise anında işten çıkarılıyor.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi
AHMET ŞIK / Arşivi

KÜTAHYA - Grizu patlamasında 18 kişinin öldüğü Gediz'in Gökler beldesinde tek geçim kaynağı, kömür madenleri. Ama gençlerin yarısı madenlerde iş bulabiliyor. Maden şirketleri de işsiz kalmaktan korkan madencileri, düşük ücretle, tehlikeli ve çok zor koşullarda çalıştırıyor. Son kazada havalandırma deliği açılması gerekirken, şeflerin daha fazla kömür çıkarılması için bu işe bir kişi tahsis etmediği öne sürülüyor.
Tek geçim kaynağı
Beldede topraklar verimsiz, tarım ve hayvancılık yapılamıyor. Dört maden şirketine ait maden ocakları, ilçenin tek geçim kaynağı. Yüzlerce kömür ocağını, genellikle taşeron firmalar işletiyor. Maaşlar 350-500 YTL. Pek çoğu aylarca maaş alamıyor. Bazı dönemler, biriken maaş yerine kurbanlık koyun veriliyor. Yan yana sıralı yoksul evlerde üst katta artık emekli olmuş eski madenci baba oturuyor. Alt katta ise kendisi ile aynı tehlikeli yolda yürüyen oğlu ve yine gelecekte madenci olacağı bugünden belli erkek torunlar. Ve tabii hayatlarını sevdiklerini madene kurban verme korkusuyla yaşacak anne, eş ve kız çocukları.
Madenciler, her gün dar bir tünelin ucundan yerin yüzlerce metre altına besmeleyle giriyor, akülü fenerlerin ışığında çalışıyorlar. Bir köstebek gibi deldikleri toprağı, sadece yamuk kütük parçaları tutuyor. Kimi kömür damarına sekiz saat kazma vuruyor, kimi kömürleri kürekle el arabalarına atıyor. Arabacı ise iki büklüm geçebileceği bir tünelde, el arabasıyla kömürü vagona götürüyor. Her gün tavana sürtünen sırtı, kan içinde. Vagoncular, büyük demir kutuyu raylarda iterek sürüp kancaya takıyor. Kancayı vinççi çekiyor. Küçük dinamitler patlatılarak kayalar aşılırken, ortalığı ciğerlerine dolan toz kaplıyor.
Çıkarılan kömür miktarına göre işletme şef ve müdürlerine prim verilmesi, zamanla yarışı kızıştırıyor. Madencilerin sekiz saat boyunca gün ışığına çıkmaları yasak. Yemek molalarında, evden getirdikleri kumanyaları, kömürlerin arasında birkaç metrekarelik alanda yiyorlar. Mola da birkaç dakikayla sınırlı. Kaza dışında mola verilmiyor. Tuvalet ihtiyacını, boşaltılmış bacalarda gidermek zorundalar. Her gün şefleri madencilere, çıkarmaları gereken kömür miktarını söylüyor, yoksa paydos ettirmemekle tehdit ediyor. Ama işçiler hiç prim almıyor.
İşçiler her an üzerlerine gelecek bir vagon, yanlış bir darbeyle çökecek toprak ve grizu patlaması korkusuyla çalışıyor. Son kazanın havalandırma delikleri açılmadığı için olduğu öne sürülürken bir işçi şunları söylüyor:
"Son zamanlarda hepimiz tedirgindik. 380 metreye inilmiş, ancak havalandırma delikleri açılmamıştı. Bunun için iki işçinin çalıştırılması yeterliydi. Ama şefler, daha fazla kömür çıkarılması için iki kişiyi bu işe tahsis etmiyor. Bize dışarıdan borularla hava taşınıyordu. Üstten sondaj yapılmış, delikler açılmıştı. Ama madenin içinden açma işlemi yapılmamıştı. Gaz ölçümünü de, hiç eğitimini almamış işçiler yapıyor."
'Müfettişler dinlemiyor'
Eğitimli gaz ölçüm uzmanı Mehmet Kartal, "Her gün ölçüm yapılmalı ama yapılmıyor. Çalışma Bakanlığı altı ayda bir müfettiş gönderiyor. Ama bunlar gerekli denetimi yapmıyor, doğru rapor yazmıyor" diyor. Maden işçileri de müfettişlerin madene inmediğini, kendileriyle konuşmadığını, patronlarla vakit geçirip gittiğini öne sürüyor. Madenlerde, işçiden önce madene girerek gaz ölçen 'tahlisiye' elemanı da çalıştırılmıyor. Emekli maden işçisi Hasan Erdinç, "Tahlisiye elemanı kömür kazmadığı için çalıştırmıyor" diye yakınıyor.
Belde halkı, bu olumsuzluklara karşın patlama yaşanan Kömür İşletmeleri A.Ş. ocaklarının, en güvenli maden olduğu, diğer özel firmalara ait madenlerin çok daha tehlikeli olduğunu söylüyor.
Reşit olmanın maden işçisi olmakla aynı anlama geldiği beldede, gençlerin yarısı işsiz. Onlar 'yabana gidiyor', yani başka illerdeki madenlerde çalışıyorlar. Madende iş ancak torpille bulunabiliyor. Sekiz yıllık madenci Hüseyin Yavan, "İnsanların işe mecbur olduğunu bilen patronlar, çok baskı yapıyor. Mola vermeleri, bir gün işe gelmemeleri atılma sebebi. İnsanlar da işsizlik korkusuyla susuyor. Şirketler birbiriyle anlaşmış. Bir madende sesini çıkaran, diğer madenlerde de iş bulamaz" diyor.
Beldedeki 620 maden işçisinin sadece 260'ı sendikalı. Bir yıl önce sendikalı oldukları gerekçesiyle için sadece Gediz Madencilik'ten 80 kişi işten çıkarılmış.
Tazminatlar da ödenmiyor
Taşeron firmalar işçilerin tazminatlarını ödememek ve vergi borçlarından kurtulmak için her yıl iflas gösterip, isim değiştiriyor. Çoban Madencilik A.Ş.'nin taşeron firması, 10 yılda altı kez isim değiştirmiş. Şimdi Ahu Linyit adı altında çalışıyor. Emekli maden işçisi ve son kazada hayatını kaybeden İbrahim Atmaca'nın ağabeyi Bayram Atmaca, "Artık tazminat da alamıyoruz. Şirkette çok param kaldı, mahkemeyi kazandım, halen ödenmiyor. 15 yıllık tazminatım yandı.
İsim değiştirip tazminattan kurtuluyorlar. Eskiden babalarımız tazminatlarıyla ev yapardı. Artık o da yok" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/8476668476660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.