Kelle koltukta yayın, teröriste naklen bilgi

Kelle koltukta yayın, teröriste naklen bilgi
Kelle koltukta yayın, teröriste naklen bilgi

Çatışma sürerken gazeteciler siperden görüntü çekiyordu. Kulağından yaralanan NTVkameramanı (yanda) için haberlerde ?öldü? denildi. fotoğraf: serkan ocak

Türkiye kanlı çatışmayı ve bir ölümü ekrandan canlı izledi. 'Polis şimdi binaya giriyor' gibi operasyon bilgileri havada uçuştu...

İSTANBUL -  Bostancı’da yaklaşık altı saat süren çatışma, ‘haberi ilk verme’ yarışındaki televizyon kanallarının canlı yayınıyla ekran başında film gibi izlendi. Muhabirler ve görgü tanıkları doğrulanmamış bilgileri anında anlatırken, olayda kulağından yaralanan kameramanın, ölmüş gibi özgeçmişi verildi. Çevre apartmanlarda yaşayanlar canlı yayınlara bağlanıp, “Yukarıda üç polis var, eve soldan girecekler” gibi, içerideki teröristin de işine yarayacak, operasyonel bilgileri anlattı.
Bostancı Emanet Sokak’ta dün sabah saat 05.30 sıralarında başlayan çatışmaya dair bilgiler, sabahın erken saatlerinden itibaren televizyon kanallarında verilmeye başlandı. Kimi bilgiler ‘henüz netleşmedi’ denilerek verildi. Ancak netleşmese de her ayrıntı anlatıldı. Aynı soru kimi zaman olay yerindeki birden çok kaynağa sorulurken, alınan farklı cevaplar bilgi kirliliği yarattı. Kimi bilgiler ise görgü tanıklarının ağzından verildi.
Olayın yaşandığı apartmandaki veya çevre apartmanda oturan kişiler tekrar tekrar canlı yayınlara katıldı, operasyona etkisi düşünülmeden polisin tüm hareketlerini anında anlatanlar bile oldu. Bir televizyona bağlanan görgü tanığı ‘terörist arkadaşlar’ dedi.
Habertürk televizyonu muhabiri çatışma sırasında adeta siper alarak yaşananları anlattı. Silah seslerinin ardından yere yatan, mikrofonu da elinden bırakmayan muhabir yayına devam etti. Olaylarda NTV kameramanı İlhan Kandaz kulağından hafif şekilde yaralandı. Bir televizyon kanalı yerde cansız yatan Mazlum Şeker’i, İlhan Kandaz diye aktardı. Kandaz hayatını kaybetmiş gibi özgeçmişi anlatılmaya başlandı. Mazlum Şeker’in kanlar içindeki görüntüsü dakikalarca ekranlarda gösterildi. NTV, çatışmanın sona ermesiyle birlikte canlı yayınına noktayı, ‘Şimdi kameranımızın vurulma anını gösteriyoruz’ anonslu haberle koydu. 

Çatışma bitti yasak geldi
Türkiye nefesini tutmuş ekran başında iki ölümlü çatışmayı izlerken, RTÜK’e gönderilen Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek imzalı yazıyla olaya ilişkin yayın yasağı getirildi.
Ancak yayın yasağı geldiğinde zaten operasyon da bitmişti. RTÜK açıklamasında, “İstanbul’da yapılan operasyonlarla ilgili olarak; kamu düzenini ve halkın moral değerlerini olumsuz etkileyen, toplumsal psikolojiyi olumsuz etkileyen radyo ve televizyon yayınlarının, toplumsal sorumluluğa ve duyarlılığa uygun yayın anlayışı temelinde ve çocukların ruh sağlığının korunması amacıyla durdurulması uygun görülmüştür” denildi.
RTÜK dün öğleden sonra yine Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek imzasıyla gönderilen yeni bir yazıyla, İstanbul ’daki operasyonlarla ilgili yayınların, olayla ilgili görüntü verilmemesi kaydıyla serbest bırakıldığını duyurdu. (Radikal) 

Sabah işe giderken ‘film’e takıldılar

Güvenlik şeridini göğüsleyen meraklılar, dikkat kesilmişti.
Dehşetten çocuklar da etkilendi.
fotoğraflar: serkan ocak


Bostancı’da sabaha karşı başlayıp yaklaşık altı saat süren çatışma, ekran başındakiler tarafından olduğu gibi, çevrede yaşayanlar tarafından da film gibi izlendi. Emniyet’in güvenlik şeridini göğüsleyip en önden olayları izleyenler, polislerin dağılın uyarılarına aldırmadı. Sabah okullarına gitmek için yola çıkan çocuklar da duydukları silah sesleriyle dehşeti yaşadı. Ancak hem güvenlik şeridini dar tutan polisin ihmali hem de halkın merakı, sonuçta 16 yaşındaki gencecik bir hayatın sönmesine mal oldu.