Keloğlan Barbie'ye karşı!

Keloğlan Barbie'ye karşı!
Keloğlan Barbie'ye karşı!
Eskişehir Milli Eğitim müdürlüğü yabancı kültür istilasının önüne geçmek için kolları sıvadı. Öğrencilerin araç ve gereçlerinde Barbie bebek, örümcek adam gibi yabancı kahramanlar yerine Keloğlan, Yunus Emre gibi yerli kahramanların resimlerini kullanacakCİHAN YILDIRIM


ESKİŞEHİR - Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin okul çantası, araç ve gereçlerinde kullanılan yabancı hayali kahramanları içeren resim ve figürler yerine Nasreddin Hoca ve Keloğlan gibi Türk milli kahramanların figür ve resimlerinin kullanılması için çalışma yaptı.İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, son yıllarda öğrencilerin okul araç ve gereçlerinde yabancı hayali kahramanları içeren resim ve figürlerin kullanıldığını belirtti. Ceylan, "Neredeyse müstehcenliğe yakın resimlerin çocukları hayal dünyasında gezdirdiğini, gerçeklerden kopardığını" söyledi.
Batı’nın kendi değerleri üzerine ürettiği hayali kahramanların Türk kültürünü istila etmesine izin verilmemesi gerektiğini ifade eden Ceylan, şöyle konuştu:

"Bu konuda sivil toplum örgütleri, öğretmenler ve ailelerden çok sayıda şikayet aldık. Öğrenciler genellikle çizgi film karakteri olan hayali kahramanlar aracılığıyla kültür istilasına maruz kalıyor. Bu sorunu çözmek için çeşitli girişimler yaptık. Söz konusu resim ve figürlerin bulunduğu okul araç ve gereçlerini yasakladık. Ancak, yasak kesin çözüm olmadı. Bunun üzerine çocuklara milli kültürü ve milli kahramanları sevdirecek projeler geliştirdik."


Ceylan, öğrencilerin çantalarında Atatürk, Türk Bayrağı, Yunus Emre, takım armaları görmek istediklerini anlatarak, "Eskişehir Kız Teknik Olgunlaşma Enstitüsü ve Meslek Lisesi öğretmeni Bala Arı, milli kahramanları Eskişehirspor renkleriyle tasarladı. Biz Milli Eğitim Müdürlüğüyüz. Her şeyimizin milli olması gerekiyor" dedi.


"ÇOCUKLARI YABANCI KÜLTÜRÜN İSTİLASINDAN KORUMAMIZ GEREKİR"

Ceylan, ilk olarak Eskişehirspor forması ve kramponu giyen Nasreddin Hoca ve Keloğlan tasarladıklarını belirterek, üretim aşamasında Yunus Emre, Mevlana ve diğer milli kahramanlara da yer vereceklerini bildirdi.


Tanıtım amaçlı basılan ürünlerin çok beğenildiğini ifade eden Ceylan, şöyle devam etti:


"Otomobile yapıştırdığımız çıkartmalar çok ilgi çekiyor. Çocuklarımızı yabancı kültürün istilasından korumamız gerekir. Bunun için milli kahramanlar, milli kültürün öne çıkarılması gerekir. Barbie bebekler yerine Keloğlan, örümcek adam yerine Yunus Emre, Dalmaçyalı köpekler yerine Sivrihisar’ın Akbaş köpeği kullanılacak. Sadece çanta için değil, şapka, bardak, tişört, otomobil çıkartması da tasarladık. Bununla ilgili örnekleri geliştireceğiz."


Ceylan, eğitimdeki yabancı kültür istilasını bu şekilde aşacaklarını belirterek, "Nasreddin Hoca, Keloğlan, Yunus Emre, Mevlana ve diğer milli kahramanları Eskişehirspor ürünlerine uyarlayacağız" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/9363099363094

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gülmek yerine ağlamak. - inventor

  Nasrettin Hoca çok uygundur.Ancak,Çanta üstünde,Eşeğe ters binmiş bir Hoca figürü,içinde bulunduğumuz durumu çok iyi ifade etmesine rağmen,sakıncalıdır.Mesaj yanlış anlaşılır.Şayet,Eşeğe ters binersen,yönü Eşek tayin eder.Şahsen,Yönümü,bir Eşeğin takdirine bırakmak istemem.Hele,Maazallah,Eşeğe ters binmiş bir eğitimci düşünemiyorum.Fakat,İlim ve bilim yolunda,parlak ve pratik fikirlere hep hayranlık duymuşumdur.Önerilerden çok duygulandım,Gözlerim yaşardı.

  Akıntıya kürek çekmeyin. - Mehmet Güntay

  Biraz yaratıcı olun. Keloğlan'ın nesi süper? Süperman yada spiderman ile nasıl rekabet etsin? Yüzyıllar öncesinin karakteri... Keloğlan yaratıldığında dünyada kağnı arabaları, kılıç kalkan şu bu vardı. Bunlardan hangisi kaldı ki keloğlan kalsın? Eğer Amerika ile rekabet etmek istiyorsanız şüphesiz ki özgün ve yaratıcı olmak zorundasınız. Süperman den daha süper kahramanlar yaratmalısınız. Kimse artık yalın ayak başı kabak "edilgen" cesareti cehaletinden gelen kahramanlar görmek istemiyor. Yıllar öncesinin "En kahraman Rıdvan"'ı bile bence keloğlandan iyidir.

  BU ŞEKİLDE OLMAZ!! - çiçero

  Amerikan bombardımanındaki dünya bu kahramanları seviyor ve ya sevdiriliyor. Evet neden bizim kahramanlarımız yok denecek kadar az ve neden yaşadığımız zamana uyarlanmıyor. Kültür bakanımız sanki sadece film yaparak mali ve altyapı desteği sağlayarak görevini yerine getirdiğini düşünüyor. Çok güzel projelerin hayat bulması çok iyi ve bakanlığın bu tip gelişmelere destek sağlamasıda güzel ama neden sadece sinema? heykel can çekişiyor, resim artık saçma sapan bir hal almaya başladı. Photoshoplanmış resimler artık ülkemde sanat eseri olarak kabul görmeye başladı. Buna Radikal gazetesi de alet olmuştur.(sanat/galeri). Gazeteler çocuklarımıza saçma sapan ev maketleri pazıl ve resimli oyun kartları veriyor. Bumu yahu(?) bu kadar mı? Neden çizgi romanlar verilmiyor. yıllar öncesinde tozlar içinde kalmış keloğlan ve nasrettin hoca vs. kahramanlarımızı mı dünya markası olmaş kahramanların karşısına yada yanına koyacaklar. Daha doğru dürüst bir türk yapımı animasyonumuz yok. Sevsinler sizi Kültür bakanlığının çocuk yayınlarında keloğlan çizgi romanları var (eski dönem baskılar) Eski türk büyüklerinin kalın keçeli kalemlerle çizilmiş estetikten yoksun çizim bantlarıda!.. Siz daha karikatür bantlarını çözemediniz çizerlerini cezalarla sindirip bizde sanat espri ve estetik böyle olmalı kararları almışsınız. Cahilliğin bini bir para. Benim Ülkem bu yanlış adımları atmamalı. Eskişehir animasyon bölümünden mezun olan genç yeteneklerimiz soluğu avrupa ve amerika da alıyor. Onların çalıştığı (ya da çalışacağı) şirketlere mi gidip ısmarlama yaptıracağız. Keşke müdürlük şöyle bir karar alsaydı '' Ülkemizin bu konuda çok geri kaldığını farkettik ve bunun için köklü kararlar aldık'' ''animatik çizim endüstrisi atölyeleri oluşturacağız ve gerekirse yetenekli gençlerimizi gönderip eğiteceğiz'' ''Reklamlarımızdaki animasyonlarımız utanç verici. Bütün üniversitelerin sanat bölümlerinde animasyon branşları açacağız.'' ''ancak bu şekilde yabancı kahramanlar kadar, bizimde hem tarihi ve hem yeni kahramanlarımızın oluşması gerçekleşir.'' Milli eğitim müdürlüğünün bu niyeti umarım cılız sanat estetiğinden eksik kalmaz. ÇOOK GEÇ KALDIK ÇOOOOOOK!

  değiştirilmek istenen rejimin ayak sesleri... - piya

  bugüne kadar akılları neredeydi? çocuklar Winx, Barbie, Spiderman, Actionman fanatiği oldu,kapitalist düzen bu kahramanları çocuklar ,anne ve babalar üzerinde yeterince kullandı ve iyi bir pazar edindi.şimdi çocuklarımızı nasıl ikna edeceğiz?Nasrettin Hoca'ya hip hop söyletip,Keloğlan'a da bol aksiyonlu bir çizgi dizi yapamayacağımza göre çocuklar bu karaterleri elbetteki benimsemeyecekler. popüler kültür ,her alanda iliklerimize kadar işledi ve artık çok geç.çocuklarımızın çantalarının üzerindeki karakterleri değiştirmek yerine onlara öncelikle anadillerini etkin olarak kullanmayı öğretsek de hem kişilik gelişimlerini olumlu olarak gelişse, hem de Avrupa Yakası Dizisinin ''Tiki Selin'' karakterininki gibi Türkçe-İngilizce karışımı uyduruk bir dil konuşmasalar daha mantıklı olur.milliyetçiliğin ne kadar zararlı bir akım olduğunu hala öğrenemedik, hele de dünya barışının önemini giderek daha iyi anladığımızı düşündüğümüz şu günlerde...hala çocuklarımızı fen , matematik gibi pozitif bilimlere yönlendireceğimiz yerdeonlara din, milliyetçilik gibi hassas dengelerde duran manevi kavramlarla beyinlerini işgal ediyoruz.koskoca T.C. Milli Eğitim Müdürü yaptığı demeçte iki tane oyuncaktan korkmuş gibi davranıyor.bizse çocuk yetiştirmeyi beceremediğimiz ,karman çorman olmuş beynimizle , batıya meyleden kalbimiz yüzünden kompleksli bir millet olma yolunda ilerliyoruz