Kemal Derviş 'Altın Kanat'ın yeğeni çıktı

1914 yılında ilk defa gerçekleştirilen İstanbul-Kahire seferini tamamlayan Yüzbaşı Kemal Bey'in, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in dedesinin kardeşi olduğu ortaya çıktı.

ANKARA - 1914 yılında ilk defa gerçekleştirilen İstanbul-Kahire seferini tamamlayan Yüzbaşı Kemal Bey'in, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in dedesinin kardeşi olduğu ortaya çıktı. Fethi, Sadık ve Nuri beylerin hayatına mal olan cesaret yolculuğunu, Kemal ve Salim beyler Edremitlilerin satın aldığı Bleriot tipi uçakla tamamlamış ve havacılık tarihine geçmişti. Kahire seferi, önceki gün aslına uygun yapılan 'Fethi' ve 'Sadık' isimli uçaklarla yeniden başlatılmıştı.
Derviş Paşa'nın 'kahraman' oğlu
Yüzbaşı Kemal Bey 1889'da Silifke'de doğdu. Derviş Paşa'nın oğlu olan Kemal Bey, ilk tahsilini Tokat, Erbaa ve Ankara'da yaptıktan sonra 1898'de İstanbul'da Kuruçeşme Askeri Ortaokulu'na girdi. Kemal Bey, 1908'de Kara Mühendis Okulu'nun istihkam şubesini bitirerek teğmen oldu. Meşrutiyetin ilanından sonra Harp Akademisi'ni bitiren Kemal Bey, kurmay olarak Trablus ve Çatalca savaşlarında cesaret ve kahramanlığıyla isim yaptı. Kemal Bey, Salim Bey'le beraber Marmara Denizi'ni ilk aşan pilotlardan biri olarak tarihe geçti.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  Erbaa