Kemal Derviş Sabancı Üniversitesi ailesinde

Kemal Derviş Sabancı Üniversitesi ailesinde
Kemal Derviş Sabancı Üniversitesi ailesinde

Derviş,Türkiye?nin AByolculuğuna katkıda bulunacak.

UNDP?Başkanlığı'ndan ayrılan Derviş, ABD'deki çalışmalarının yanı sıra Sabancı Üniversitesi'nde Uluslararası Danışma Kurulu üyeliği yapacak

İSTANBUL - Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı görevinden bu ay başında ayrılan Kemal Derviş, mayıs ayından itibaren dünyanın önde gelen şirketlerinin CEO’ları, küresel fikir önderleri, devlet adamları ve saygın akademisyenlerden oluşan Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu’nun üyesi olacak. Derviş, Avrupa’da yönetişim ve AB - Türkiye ilişkileri konularında da çalışmalar yürütecek.
Sabancı Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, 2009 ilkbaharından itibaren, ABD’de, Washington D.C.’deki saygın araştırma kuruluşu Brookings Enstitüsü’nde, küresel ekonomi, kalkınma, küresel ve bölgesel ekonomik yönetişim alanında çalışmayı planlayan Derviş, ayrıca, Sabancı Üniversitesi’ndeki İstanbul Politikalar Merkezi’yle (İPM), Avrupa’da yönetişim ve AB-Türkiye ilişkileri konularında çalışmalar yürütecek. Derviş, Brookings Enstitüsü ve Sabancı Üniversitesi’nin bazı alanlarda birlikte araştırma yapmalarına destek verecek. Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın açıklaması şöyle:“Sayın Kemal Derviş’in, üniversitemizin Uluslararası Danışma Kurulu’na üye seçilmesinden ve İstanbul Politikalar Merkezi’nde sorumluluklar üstlenmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Kendisinin uluslararası alandaki deneyimi, bilgi birikimi ve kurmuş olduğu iletişim ağlarının, üniversitemizin stratejik hedeflerine ulaşmasında büyük katkısı olacağına inanıyorum. Geçtiğimiz günlerde, eski Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk’in de Türkiye ve AB hakkında çalışmalar yürütmek ve ders vermek üzere, 2009 Haziran’ında Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’ne katılacağını duyurmuştuk. Uluslararası alanda deneyimli bu iki saygın kişinin aramıza katılması ile İPM’nin, Türkiye’nin AB yolculuğunda, bugüne kadar yapmış olduğu katkıları daha da ileriye taşıyacağına inanıyorum.” (Radikal)