Kemal Gürüz intihara kalkıştı

Kemal Gürüz intihara kalkıştı
Kemal Gürüz intihara kalkıştı
28 Şubat davasının tek sivil sanığı YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz Sincan Cezaevi'nde intihara teşebbüs etti. Sağlık durumu iyi olan Gürüz tedavi altına alındı.

ANKARA – Hürriyet Gazetesi’nden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre Prof. Dr. Kemal Gürüz, 28 Şubat Soruşturması kapsamında Nöbetçi Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 25 Haziran 2012 tarihinde tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne gönderilmişti. Prof. Gürüz, Ergenekon davasında da tutuksuz olarak yargılanıyor.

KEMAL GÜRÜZ KİMDİR?

Kemal Gürüz, 1947 yılında İzmir 'de doğmuştur. Lise eğitimini Bornova Anadolu Lisesi'nde tamamladı. ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdi. ODTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanlığı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü ve Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı, Tübitak Başkanlığı, 1991-1995 yılları arasında Üniversitelerarası Kurul kontenjanından YÖK Genel Kurulu Üyeliği yaptı. 6 Aralık 1995 tarihinde YÖK Başkanı seçilmiştir. Daha sonra aynı göreve, Cumhurbaşkanı tarafından ikinci kere atanmıştır.


  http://www.radikal.com.tr/113767711376773

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YÖK KALKSIN - irfanyal

  AKP iktidarı, YÖK'ün kalkması, seçim barajı, anayasa gibi konularda hep birşeyler yapacağı izlenimi vererek oy aldı. Bence halk artık kendini kandırılmış olarak görmeli. Kemal Gürüz'ü (kendisi bence masum değil ) içeri aldınız da YÖK kurumu kalktı mı? 12 Eylül'ün faşist yapılanması devam ediyor. Bizi bugüne kadar çok tüketti. Siz onları ele geçirdiğinizi düşünmeye devam edin, bu yapıların sizi de yemesi yakındır.

  Kısa Ve Öz - Kayzer1420

  Derhal YÖK'ü kaldırın!

  Mağduriyet - Promethhaus

  28 Şubat soruşturması kapsamında Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan ve Ergenokon Davasından ise tutuksuz yargılanan Prof Dr.Kemal Gürüz'ün intihara kalkışmasını üzülerek öğrendim. Çok üzüntü veren durum bu. Uzun tutukluluk süresine bir çözüm sağlanamadı.Uzun süre tutuklu kalan bu insanların suçsuzluğu anlaşılıp tahliye olduklarında kendilerinin ailesi ve çocuklarının haklarını nasıl ödeyeceğiz.Geciken adalet nasıl adalet olmaktan çıkıyorsa bu insanların yaşadığı psıkolojik travma ile toplumdaki yerlerine yeniden dönmeleride mümkün olacakmıdır..