Kemal Kılıçdaroğlu: 'Herkes içindeki Yezid'i yok etsin'

Kemal Kılıçdaroğlu: 'Herkes içindeki Yezid'i yok etsin'
Kemal Kılıçdaroğlu: 'Herkes içindeki Yezid'i yok etsin'
Aşura Matem Merasimi'ne katılan Kılıçdaroğlu "Herkes içindeki Yezid'i yok etmeli" dedi. Törende Aşura Günü'nün tatil ilan edilmesi istendi.

Evrensel Aşura Matem Merasimi bu yıl ilk kez kapalı alanda yapıldı. Küçükçekmece’de önceki yıllarda da anma törenleri yapılan bölgede inşa edilen Arena Mega Gösteri Merkezi’ndeki merasim Caferilik İnancını Tanıtma Araştırma ve Eğitim Derneği tarafından düzenlendi. ‘1374’üncü Yılında Evrensel Aşura Matem Töreni’ne TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Kuran okunarak başlanan törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın gönderdiği mesaj okundu.
TBMM Başkanı Çiçek “Günümüzde insanlar, hâlâ birbirine Şii-Sünni diye kurşun sıkıyor. Ölen Allahuekber diyor, öldüren Allahuekber diyor. Bu nasıl bir İslam anlayışıdır. Türk milleti bu elim olay karşısında kendi vicdanıyla tarafını seçmiştir. Bu topraklar üzerinde Yezid’den yana olan bir insan yoktur ve asla olamaz. Anadolu’yu geziyorum. Ben hiçbir yerde Yezid ismine rastlamadım” diye konuştu.
Kerbela olayının gönlünde ehlibeyt sevgisi olan her Müslüman’ın ortak hüznü olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu ise “Her türlü zulmün ve nefretin karşısındayız. Yeni Kerbela’ları görmek istemeyen herkes, içindeki Yezid’i yok etmelidir. Kimseyi inancından dolayı kırmamalıyız. Allahımız birdir, kitabımız birdir, peygamberimiz birdir. Zalimin karşısına çıkıp, ‘sen haksızsın’ demekle başlar insan olmak. En güzel örneğini Hz. Hüseyin vermiştir. Onun manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum” dedi.

‘Iğdır’ın ihtiyacı ilahiyat fakültesi miydi?’
Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz ise yeni anayasa çalışmalarına değinerek şöyle konuştu: “Kürtlere, Alevilere hak, Sünniye hak. Bu bizi ayrıştırmaktan başka bir şeye yaramaz. Bu devlet, bu ülke hepimizin değil mi? Ben herkesle beraber eşit vatandaş, herkesle benim gibi adil yönetilen vatandaş olmak istiyorum. Benim mahallemin içinde liseye şiddetle ihtiyaç varken -düz lise ya da Anadolu lisesi- imam hatip lisesi kuruldu. Iğdır’a sanki en büyük ihtiyaçmış gibi ilahiyat fakültesi kuruldu. Bayramı 9 gün tatil yaptık. Bunu kınamak gibi derdim yok. Bu aşura da milletçe bizim yasımız. Bir gün tatil olsa ne olur?”

3. köprüye o isim olmasın

Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDV) Başkanı Ali Yeral: Eğer gerçekten birileri Hz. İmam Hüseyin’i seviyorsa İmam Hüseyin’in evlatlarıyla âşıklarının katillerini 3. köprüye ad olarak koymasınlar. Eğer gerçekten İmam Hüseyin’i seviyorsa bu sadece Hüseyin, Hasan, Ali adı koymakla olmuyor. Hüseyni duruş Yezid’lere karşı durmaktır.
İranlı temsilci Ayetullah Reisi: Düşman, aramıza nifak tohumları sokmaya çalışmakta. Fakat Ehl-i Beyt ve Hazreti Hüseyin’e olan sevgileriniz devam ettikçe bunu asla başaramayacak, düşman başarısızlığa uğrayacaktır.