Kemal Türkler cinayeti davasında Osmanoğlu yine sanık

Kemal Türkler cinayeti davasında Yargıtay, yeterli delil olmadığı için sanık Ünal Osmanağaoğlu'na verilen beraat kararını bozdu

 

İSTANBUL - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) eski Genel Başkanı Kemal Türkler'in katil zanlısı olarak yargılanan Ünal Osmanağaoğlu'na verilen beraat kararını Yargıtay bozdu. Yargıtay Osmanağaoğlu’nun cinayetin planlama aşamasında görev aldığını ve silahla ateş ederek, suça asli fail olarak katıldığını vurguladı.

Türkler, 12 Eylül darbesinden 51 gün önce, 22 Temmuz 1980'de, Merter'de evinden çıkıp aracına bindiği sırada vuruldu. Katil zanlısı olan üç kişi yakalandı. Abdulsamet Karakuş, Aydın Eryılmaz ve İsmet Koçak. Diğer zanlı Osmanağaoğlu ise firariydi.

Dava 1981 yılında başladı. İki zanlının iddiaları doğrultusunda MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, MHP'li Yılma Durak ile daha sonra Doğruyol Partisi'nden Ağrı Milletvekili olan Celal Adan, 'azmettirici oldukları' iddiasıyla yargılandı. Davada karar, 7 Nisan 1987 tarihinde çıktı. Karakuş ve Eryılmaz adlı tetikçiler Türkler'i öldürmekten 12'şer, olayda kullandıkları aracı gasp etmekten de 20'şer yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Üçüncü tetikçi Osmanağaoğlu'nun izi tam 19 yıl sonra 1999'da Kuşadası'nda bulundu. Osmanağaoğlu hakkında dava açıldı.

İlk beraat 2003'te

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki görülmeye başlanan dava ilk olarak 2003 yılında sonuçlandı. 'Müebbet ağır hapsi' gerektiren TCK'nın 149/2. maddesi uyarınca, 'ahaliyi ayaklandırarak birbirlerini öldürmeye sebebiyet vermek' suçundan cezalandırılması talep edilen Osmanağaoğlu, inandırıcı deliller bulunmadığı gerekçesiyle beraat etti. Avukat Rasim Öz'ün temyiz etmesi üzerine Yargıtay 'eksik soruşturma' nedeniyle bozdu.

Davaya torunu bile girdi

Dava yeniden görülmeye başlandı. Uzun yargılama içinde dava kimi zaman dosya üzerinden görülüp ertelendi, kimi zaman ilginç haberlere konu oldu. Bunlardan biri uzun süre Ankara'daki MHP dava dosyasının gelmesiydi. Onlarca çuval evrak mahkemenin bir köşesine istiflenmesi yargılamanın daha da uzayacağını gösteriyordu. Türkler öldürüldüğünde 1.5 yaşında olan torunu Burç Akpınar'ın avukat olarak duruşmalara katılmaya başlaması da geciken adaletin bir başka fotoğrafı oldu.

Faili meçhul olmayabilir

Dava 2007 yılında ikinci kez yine 'delil yetersizliğinden' beraatle sonuçlandı. Avukat Rasim Öz ve Türkler ailesi temyiz etti. 'Türkler davası da faili meçhul oldu' yorumları yapılırken, dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nden bozma kararı geldi. Yüksek mahkeme, Türkler’in öldürülmesinde eylem yerinin belirlenmesi, keşif yapılması, planlama aşamasında görev alması ve olay sırasında silahla ateş ederek, suça asli maddi fail olarak katıldığının anlaşıldığına işaret etti ve yeniden yargılanmasını istedi. (Radikal)