Kemer orkidesi ve olimpos safranı HES'e kurban edilecek

Kemer orkidesi ve olimpos safranı HES'e kurban edilecek
Kemer orkidesi ve olimpos safranı HES'e kurban edilecek

Olimpos safranı, dünya yüzünde sadece Antalya ve civarında yetişiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya Kemer'deki Kesme Boğazı'nda HES'e onay verdi. Milli Parklar Müdürlüğü, HES'e kemer orkidesi ve olimpos safranı dahil pek çok endemik bitkiyi tehdit edeceği için karşı çıkıyordu.

ANTALYA - Antalya'nın Kemer ilçesi Beydağları Sahil Milli Parkı’nda yer alan Kesme Boğazı’nda yapımı planlanan HES projesine bakanlıktan onay çıktı. ÇED dosyası için 24 Temmuz’da halk katılım toplantısı yapılacak olan HES’in yapımı halinde, bölgede Kemer orkidesi ve safranı gibi nadir bulunan 32’si endemik, 111 bitki türünün yok olacağı uyarısında bulunuluyor.

Kemer’de Beydağları Milli Parkı ve Güney Antalya turizm alanı içinde turistlerin dinlenme, serinleme ve rekreasyon amacıyla çok sık ziyaret ettikleri Kesme Boğazı deresi üzerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı HES yapımı için onay verdi. Ege Yenilenebilir Enerji Üfirması tarafından yapımı planlanan 1102 metre iletim yapılarından oluşan kesme regülatörü ve HES projesi için, 24 Temmuz Çarşamba günü, saat 14.00’de Kemer Belediyesi Kültür Salonu’nda halk katılım toplantısı yapılacak.

'GERİ DÖNÜLMEZ TAHRİBAT YAŞANIR' 

Bu arada HES’e karşı görüş bildiren kurumlardan Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün raporunda, yeni bir doğa katliamı yaşanacağının uyarıları yer alıyor. Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü’nün, Kesme Boğazı deresi üzerine planlanan HES’e ilişkin raporunda, projenin Beydağları Sahil Milli Parkı ve Güney Antalya turizm alanı içinde yer aldığına dikkat çekildi. Alanın Kemer ve civarındaki turist gruplarının kısa süreli dinlenme, serinleme ve rekreasyon amacıyla sıkça ziyaret edildiğine işaret edilen raporda, havzanın peyzaj kalitesinin üst düzeyde ve projenin bölgede birçok doğal değeri geri dönülemez şekilde tahrip edeceğinin muhakkak olduğu belirtildi.

KEMER ORKİDESİ VE OLİMPOS SAFRANI

Raporda, proje alanının yakınında bulunan Kesme Boğazı 1 ve 2 günübirlik kullanım alanları ile Kemer içme suyu kaynağının da etkilenme alanı içerisinde olduğu hatırlatıldı. Biyolojik çeşitlilik açısından risklerin de ele alındığı raporda, Kesme Boğazı’nın floristik yapısının ‘Kemer orkidesi’ ve ‘Olimpos safranı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda bitki türünün bilim dünyasına tanıtıldıkları yer olması nedeniyle önemli olduğuna dikkat çekildi.

Raporda şöyle denildi: “ Dünya üzerinde sadece Antalya ilinde yayılış gösteren safran türlerinden biri olan Olimpos safranı (Crocus wattiorum) türüne ait ilk örnekler, Kemer Kuzdere Vadisi bölgesinden toplanmıştır. Antalya iline endemik türlerden biri olan Kemer orkidesi (Ophrys climacis), 1998 yılında Helmut Heimeier ve Tobias Perschke tarafından Kesme Boğazı’ndan (Kemer/Antalya) bilim dünyasına tanıtılmıştır (Heimeier ve Perschke 1998). Yumrulu karasal orkideler halen kültür ortamlarında yetiştirilerek üretimleri başarılamadığından dolayı, doğal orkide neslimiz ülke çapında maalesef tehlike altındadır. Kemer orkidesinin (Ophrys climacis) ana yayılış bölgesi Kesme Boğazı (Kemer) bölgesidir.”

ORKİDELER TEHDİT ALTINDA

Kemer orkidesinin, Olimpos safranı gibi çevresel durumdan etkilendiği belirtilen raporda, Kuzdere Vadisi’ndeki (Kesme boğazı) mevcut yapılaşmanın, bölgede bulunan ve kritik olarak tehlikedeki bu türler için kaygı verici olduğu kaydedildi. Kesme Boğaz’ın sadece Kemer orkidesi için değil, tamamı CITES listelerinde yer alan yumrulu orkide türlerinin de doğal sığınağı konumunda olduğu ifade edilen raporda, tehlike atındaki orkidelerle ilgili olarak şu bilgilere yer verildi:

“Bu türlerden en dikkat çekici olanlar ve salep hammaddesi elde etme amacıyla kullanılan ülkemiz nesilleri tehlikede olan bazı orkide türleri Anadolu orkidesi, Arı orkide, İtalik orkide ve dev orkidedir. Kesme Boğazı Türkiye florasındaki kareleme sistemine göre C3 karesinde yer almakta olduğu ve sahadan toplanan bitkilerin teşhir edilmesi ile 51 familyaya ait 111 cins ve 138 taksonun tespit edilmiş olduğu ve bunlardan 32 tanesinin endemik olduğu; bu endemik türlerden 2 tanesi CR (çok tehlikeli), 6 tanesi EN (tehlikede), 9 tanesi VU (zarar görebilir), 1 tanesi ise NT (tehdit altına girebilir) ve 14 tanesi LC (en az endişe verici) kategorisinde yer almaktadır.”

ENDEMİK BİTKİ CENNETİ

Yörede bulunan endemikler Raporda, yörede bulunan diğer endemik türler de şöyle sıralandı: Cupressus sempervirens (Akdeniz servisi), Nerium oleander (Zakkum), Vitex agnus-castus (Hayıt), Styrax officinalis (Tesbih çalısı), Ruscus aculeatus (tavşan kulağı), Smilax aspera (Akdeniz saparnası), Ophyris climacis (Kemer orkidesi, endemik), Sideritis stricta (Adaçayı, endemik), Phillyrea latifolia (akçakesme), Gladiolus anatolicus(Anadolu glayölü, endemik), Pistacia terebinthus (Menengiç), Osyris alba, Phlomis grandiflora (Çalba, endemik), Quercus aucheri (Boz pırnal, endemik), Arbutus andrachne (Sandal, deli çilek), Paliurus spina christii (Karaçalı), Lyciasalamandra yehudahi (Kemer Semenderi endemik).


  http://www.radikal.com.tr/114295811429585

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fazla söze hacet yok - aslı bu

  Ağaç ile ilgili Hadisler ?Bir Müslüman bir ağaç diker veya bir bitki ederse, ondan kuş, insan veya hayvan yediğinde bu onun için sadaka olur.? (Müslim, Müsakat 10) ?Kıyamet kopmaya başladığında birinizin elinde bir ağaç fidanı bulunsa, kıyamet kopmadan onu dikmeye gücü yeterse hemen diksin? (Ahmet b. Hanbel, 3/91)

  Yok Artık - Magnum Opus

  Evde açık musluk görseler HES yapacaklar artık. Memleketin en güzel yerlerinden birine yapılır mı bu arkadaş ?!

  Onlar için sadece ot... - xterso

  Buradaki AKP yandaşlarının neden "ama elektrik lazım değil mi" diye yazmadıklarına şaşırdım. Bilmezler ki aslında işin elektrikle ilgili olmadığını, suyun satıldığını, sahiplendirildiğini, asıl sahibi olan halkın elinden alındığını...Bu şüreka için orkide morkide hikaye zaten. Ot ottur onlar için. Onlara beton lazım, inşaat lazım, müteahhitlere oluk oluk akıtılan halkın parası lazım. Başka birşeyden anlamazlar. AKP lilik gözlerini kör ettiğinden çocuklarına kalacak olan doğa mirasının göz göre göre katledilmesi onlar için birşey ifade etmez. Ama sorarsan hepsi müslümandır, hepsi yaradanın yarattıklarına saygılıdır. Saygılıdırlar da, yaradanın yarattıklarını betona çevirerek yok etmekten de zerre imtina etmezler.

  Oda ne ola ki? - by-bucur

  Arabistan çöllerinde var mı bu? Adamlar deve ve bedevi aşkından başka bir şey bilmiyorlar ki, endemik bitkin olmuş, dünya mirasıymış, oda ne ola ki!

  Çevreyi şehirciliğe bağlayanlar utansın. - brandywine06

  Bunu yapmak, kuzuyu kurda emanet etmekti. Zaten amaç da kuzuyu arada yutuvermekti. Aynen de öyle oluyor. Bugün bir diğer haber de Marmaray inşaatında çıkan hafriyatın Çınarcık çukuruna dökülerek deniz dibindeki canlı yaşamının bitirilmesiydi. Yarın bunun gibi birkaç haber daha çıkar. Ama bakanlığın sorunu yok bunlarla. Çünkü Şehircilik bakanlığının derdi çevre değil, nerede ne inşaat yapılabilir onun peşinde. Bu arada 3-5 ağaç!, dünyada eşi olmayan bitki, orman, deniz...vb. ne giderse gitsin! Yeter ki inşaat olsun!