Kemer'de alkol timi kuruldu

Üç Alman gencin içki içip ölmesinin ardından Kemer'de kaymakamlık 'alkol timi' kurdu. İlçede yılın ilk üç ayında 26 otelde, 2 bin 500 sahte veya kaçak içki bulunmuştu

ANTALYA - Kemer’de tatile gelen üç Alman gencin içki içtikten ölmesinin ardından Kaymakamlık ‘Alkol Timi’ kurdu. Tarım İlçe Müdürlüğü, Maliye ve Emniyet personelinden  altı kişilik ekip, ilçede alkollü içki satan tüm işletme ve işyerlerini kontrol edecek.
Antalya Tarım İl Müdürlüğü Gıda Güvenliği Eylem Kurulu’nca yapılan çalışmalarda, yılın ilk üç aylık döneminde kentte 2 bin 500 şişe sahte ve kaçak içki ele geçirildi. Tarım İl Müdür Yardımcısı Mehmet Yoran’ın verdiği bilgiye göre turizm kenti Antalya’da yılın ilk üç ayında 26 otel denetlendi. 2 bin 500 şişe sahte ve kaçak içki ele geçirildi. Kentte son beş yılda da 2 bin 324 otelin denetlendi. 229’una idari para cezası kesildi, 24’ü savcılığa sevk edildi.

‘Bu ÖTV’yle olmaz’

Turizmciler de üzgün. Türkiye Otel-ciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut  gençlerin ölümünden büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Barut yazılı açıklamasında sıkı denetim ve ÖTV indirimi istedi:
“Hiçbir şey insan sağlığından önemli değildir. Suçluların derhal yakalanmasını, her kim olursa olsun en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Biz oteller olarak bir şekilde şaibe altında kalmamak için her zaman her türlü denetime açık olduğumuzu belirtmek isteriz.  Bu elim olay vesilesiyle bir kere daha hatırlatmalıyız ki, bu kadar kaçak üretiminin ve kaçak içki girişinin ana sebebi alkollü içeceklerdeki yüksek ÖTV oranlarıdır. ÖTV’deki indirim, kaçakçılığın ve merdivenaltı imalatın önüne geçecektir. Evet, kullanıcıları denetleyelim ama, öncelikle kaçak üretim yapanları ortadan kaldıralım.” 

5 yıldızlı otelde kalıyorlardı!

Ekonomik krizde bir parça nefes aldırması beklenen turizm sezonu, bu yıl Kemer’de ‘içki ölümü’ skandalıyla başladı. Tatil için Kemer’e gelip beş yıldızlı bir otele yerleşen Alman üniversite öğrencileri grubu içinden 18 yaşındaki Rafael Neca aşırı miktarda içki içtikten sonra odasında ölü bulundu.
Aynı gruptan altı genç daha hastaneye kaldırıldı. Neca’nın kanında sahte içki yapımında kullanılan metil alkolden yüksek miktarda bulundu. Ambulans uçakla ülkelerine gönderilen 18 yaşındaki Jean Pieri Follkveth ile 20 yaşındaki Jan Lange da kurtarılamadı.
Gençlerin sahte içkiden ölüp ölmediği konusunda henüz resmi açıklama yok. Ama konuyu yakından takip eden Alman basını, Türkiye’de denetimsizliğe bağlı sahte içki vakalarını hatırlatarak bu ihtimalin üzerinde duruyor.
Otel yönetimiyse çok fazla içki içip gürültü yapan gençlere alkol servisini kestiklerini, gençlerin dışarıdan otele içki soktuğunu, ayrıca parfüm içip uyuşturucu hap aldıklarını iddia ediyor.
Soruşturmada otel görevlisi iki kişi tutuklandı.  Otelin içki tedarikçisi ise kayıp. Hakkında tutuklama kararı çıkarılan tedarikçi C.E.’nin iki yıl önce bir turistin alkol komasına girmesiyle ilgili olarak da yargılandığı, mahkemenin hâlâ sürdüğü anlaşıldı.  Üç gencin trajik ölümünün ardından savcılığın  yaptırdığı denetimde, Kemer’den alınan 41 içki numunesinden birinde yüksek miktarda metanol çıktı. (dha, aa)