Kemer'de içki skandalı büyüyor

Üç gencin içki içip öldüğü Kemer'de, 41 içki örneğinden birinde metanol oranı yüksek çıktı. Otelin tedarikçisinin benzer bir olay nedeniyle iki yıldır yargılandığı anlaşıldı
Haber: SAFFET YENİGÜN / Arşivi

ANTALYA - Tatil için geldikleri Antalya Kemer’de aşırı miktarda içki içtikten sonra komaya girip ölen üç öğrenciyle ilgili soruşturma genişledi.  Kemer Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla otel ve çevresindeki işletmelerden alınan 41 içki numunesinin analizi yapıldı. Numunelerden birinde sahte içkide kullanılan yüksek düzeyde metanol tespit edildi.
Hakkında yakalama emri çıkarılan otele içki sağlayan şirketin sahibi Cengiz Emmez’in aranması ise sürüyor.
Yaklaşan turizm sezonu öncesi Alman medyasının da dikkatle izlediği felaket zinciri, 22 Mart’ta 11 üniversiteli gencin öğretmenleriyle birlikte Kemer’e gelip bir otele yerleşmesiyle başladı.  Üç gün boyunca aşırı miktarda içki içtikleri iddia edilen gençlerden 18 yaşındaki Rafael Neca, odasında ölü bulundu. Altı genç hastaneye kaldırıldı. Otopside Neca’nın kanında yüksek miktarda metil alkol bulundu. Komaya giren 18 yaşındaki Jean Pieri Follkevth ile 20 yaşındaki Jan Lange da ambulans uçakla götürüldükleri Almanya’da önceki gün öldü. Böylece olayla ölenlerin sayısı üçe yükseldi. 

Tedarikçi kayıp
Olayla ilgili otel yöneticisi iki kişi tutuklanırken  otele içki tedariki sağlayan Germiyan Gıda Pazarlama Limited şirketi Sahibi Cengiz Emmez’e hâlâ ulaşılamadı. Öte yandan Hakkında yakalama emri çıkarılan Cengiz Emmez’in benzer başka bir olaydan  dolayı iki yıldır mahkemesinin devam ettiği ortaya çıktı. Emmez’in iki yıl önce Marmaris’te bir turistin alkol nedeniyle komaya girmesi olayı nedeniyle hâkim karşısına çıktığı ve bu davanın sürdüğü belirtildi.
Tedarikçi firmadan alkol ürünlerini alan ve alım evraklarında imzası bulunan otelin Satınalma Müdürü Vedat Karagülmez ile Yiyecek İçecek Müdürü Taşkın Hisarlı, mahkemece tutuklunarak cezaevine gönderilirken, olayın yaşandığı gün otel genel müdürlüğüne ön büro müdürünün geçici olarak baktığı, bu nedenle alkol alımlarında altında imzası bulunmayan ön büro müdürü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Bu arada savcılığın talimatıyla Alman öğrencilerin konakladığı otel ve çevresindeki işletmelerden 23 numune, Kemer çevresindeki ilçelerden ise 18 numune alınarak Tarım İl Müdürlüğü İl Kontrol Laboratuvarı’na gönderildi. 41 içki numunesi üzerinde analiz yapan laboratuvar, numunelerin birinde sahte içki yapımında kullanılan yüksek oranda metanol olduğunu belirledi. Laboratuvar analiz sonuçlarını Kemer Savcılığı’na iletti.