@ismailsaymaz

Kemik kıran polis dayağına 15 yıl

Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstiklal Caddesi ve Taksim Polis Merkezi’nde üç gencin dövülmesi ve birinin beyin kanaması geçirmesiyle ilgili ancak 13 ay sonra dava açılabildi. ‘Kafasını yere vurup kendisine zarar verdi’ şeklinde tutanak tutarak mağdur gençlere dava açılmasını sağlayan üç polisin suçlu olduğu belirlendi. Üç polisin ‘kasten yaralama’ suçundan 15’er yıla kadar hapsi isteniyor.
Şırnaklı Mervan Kurt, Ahmet Usal ve Ahmet Şalcı geçen yıl 6 Haziran’da İstiklal Caddesi’nde alkol aldı. Gece saat 02.00 sularında caddede yürürlerken Ahmet Şalcı ile bir grup arasında tartışma çıktı. Tartışmaya ‘Güven Timleri’ müdahale etti. Ahmet Usal’a göre on kadar sivil polis tarafından dövüldüler. Taksim İlk Yardım’a götürülen Şalcı’nın beyin kanaması geçirdiği saptandı. 

Dayak, Adli Tıp raporunda 
Şalcı’nın yüzü ve vücudunun çeşitli noktalarında darp izleri belirlendi. İstanbul Adli Tıp Şubesi’nin 8 Haziran tarihli raporunda da Usal’ın omuzlarında, sol dirseğinde, sağ elinde, sağ yanağında ve alnında yaygın kızarıklık, şişlik ve sıyrıklar saptandı. Kurt’un da sol göz altında morluk ve çenede ağrı tespit edildi. Bu arada polisler Murat Turan, Levent Karadeniz, Burak Mugul ve Erdem Ata ise olaydan sonra hazırladıkları tutanakta, üç gencin kendilerine yumruklarla saldırdıklarını iddia ederek, şunları yazdı:
“Ahmet Usal, polis Burak Mugul’a saldırıp ‘Polisseniz polissiniz, s... ananınızı sizin’ dedikten sonra kolunu bükerek boğazını sıkmaya ve yumruk atmaya başlamış. Aşırı derecede saldırmaları üzerine kademeli şekilde zor kullanılarak büromuza intikal ettirilmek istendiği sırada direnmişler. Murat Şalcı kafasını yere vurmaya, kendisine zarar vermeye başlamış...”
Tutanak üzerine üç gence ‘hakaret ve kasten yaralama’ suçlarından hemen dava açılırken; polisin tekme attığı ana ait MOBESE kamerası kaydı bulunduğu halde polisler hakkındaki soruşturma 13 ay sürdü. Nihayet dört polis hakkında Şalcı’yı ‘vücutta kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama’ suçundan altışar, iki arkadaşına karşı da ‘kasten yaralama’ suçunu iki kez işlemekten dokuzar olmak üzere, toplam 15’er yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede ayrıca, ‘Polislerin görevleri gereği kavgaya müdahale ettikleri, şüphelilerin direndiği, polisin direnci kırmak için zor kullandığı, zor kullanma sırasında orantısız güç kullandığı’ savunuldu.


  http://www.radikal.com.tr/114540511454058

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Polis copuna aşkla bağlılık - metinc

  Polis çiçek dağıtmaz, kabak polisin başına patlamasın denirken sanırım polise olan güven sınır tanımıyor. Polis işkenceyle adam öldürse de, sahte rapor düzenlese de, rüşvet alsa da, adam dövse de haklı çıkacak. Polis copuna sevda besleyenleri mantığa, vicdana davet ediyorum.

  Kafa kol kırsa da suç polisin mi diyen zihniyet - hyper

  Bu ülkede polisini suçlu olabilmesi için ne yapması lazım acaba. Emir veren de dahil olmak üzere faşizmi icra eden herkes suçludur.

  Sorun - vancetti

  Sorun sistem sorunu. Polisin görevi suçluyu yakalayıp savcıya teslim etmektir.Ancak bizde işler böyle yürümüyor. Gezi olaylarında görüldüğü gibi, sen polis destan yazdı dersen, katil polise sağ gözünle bakarsan, bunlar kaçınılmaz oluyor. Bazılarıda çıkıp durumdan vazife çıkartıyorlar. Çete kuran Ağar'a ceza vermez, Hanefi Avcı kitap yazdı diye 15 yıl verirsen, Faili meçhulleri açıklayan polisi içeri atarsan işte böyle olur. Arada bir, göstermelik bir kaç zavallı polisi içeri atar toplumun gazını alırsın. Polisi değil, onu bu hale getiren sistemi yargılamak lazım. Sunuçta polis bizden birileri. Benim emmi oğle, senin kuzenin.

  Devletin değil.. - emregümüşdoğan

  Devletin değil, hükümetin, cemaatlerin polisi. Eğitiminden tutun meslek içi yetiştirilmelerine dönük her şey tepeden tırnağa değişmeli. Mesleğe alınırken kesinlikle ve titizlikle psikolojik testlerden geçirilmeli, şiddet eğilimi olanlar alınmamalı. Şiddete suça bulaşan polis derhal meslekten çıkarılmalı. Her konuda Avrupa standartı yakalamak isteniyorsa tepeden tırnağa her şey yeniden ele alınmalı. Suçlu polisle aynı toplumda yaşamak istemiyoruz.

  yakamoz042 Sana sunu sormak istiyorum - yilmaz-usb

  O gence yapılan muamele acaba sana yapılsaydı ve seni aynı sekilde böyle dövseydi,acaba yine o polisi böyle savunurmuydun merak ediyorum.

  çiçek derken ? - isik38

  poise verilen yasal müdahale yetkisini denetleyen kurum olmayınca keyfi davranılıyor. yetki var ama bu yetkiyi kullanma sınırı nerede başlar nerede biter ? önce onu belirlemek lazım. polis işkence yapsın, dayak atsın, kolkırıp kafa patlatsın. sonra kalkıp yetkim var desin. yok öyle bir hakkı... vatandaşı polisten kim koruyacak o zaman ?

  Şimdi Bütün suçlu Polis mi? - yakamoz42

  Polis, çiçek dağıtmak için mi var bu ülkede? Kabak yine Polisin başına mı Patladı?Polis verilen emri yapmıyor mu?