@ismailsaymaz

Kemik kıran polislere 11 ay ceza

Kemik kıran polislere 11 ay ceza
Kemik kıran polislere 11 ay ceza

İşadamı Sezai Yakar, polislerin rüşvet isteğini reddettiği için gözaltına alınıp, dövüldüğünü öne sürüyor.

Polise rüşvet vermek iddiasıyla gözaltına alınan işadamı Sezai Yakar'ı darp etmek suçundan yargılanan 7 polise 'iyi hal' indirimiyle 11 ay ceza verildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Beş yıl önce polise rüşvet vermek istediği iddiasıyla gözaltına alınan işadamı Sezai Yakar’ı karakolda darp ettikleri öne sürülen yedi polisin yargılandığı davada karar çıktı. Yakar’ın burnunu ve kolunu kırmakla suçlanan yedi polise ‘kasten yaralama’ suçundan 11 ay 20 gün hapis cezası verildi ve bu ceza ertelendi. Cezası ertelenenlerden komiser Ergün Işıldar bir başka işkence davasında hâlâ sanık.
Yakar, 8 Haziran 2007 gecesi Taksim’e bağlanan Cumhuriyet Caddesi’nde trafik kontrolünde durduruldu. İddiasına göre polislerden biri “Doğubeyazıtlısın, kaçakçılıktan gelirlerin vardır, bize jest yap” dedi. Bunu kabul etmeyince gözaltına alınıp, Taksim Polis Merkezi’ne götürüldü. İlk muayenede ‘darp yok’ denildi. Yakar, sonrasıyla ilgili özetle şunları anlattı: “Geri getirildiğimde Grup Amiri Ergün Işıldar, ‘Bu mu ukalalık yapan kişi?’ diyerek, yumruk attı. Nezaretin yakınındaki odaya çektiler. Yere yatırdılar. Işıldar botuyla sağ elimi ezdi. Boynuma doğru bastı. Kendimi kaybettim. Üstüme su döktüler. ‘Rüşvet verdiğim’ yazılı bir kâğıdı imzalamam istendi. İmzalamadım. Tekrar dövdüler.”

‘Sağa sola vurdu’

Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde Yakar’ın ‘alt dudağında kesi, yüzünde, vücudunda yara ve şişlik’ olduğu belirlendi. Acıbadem Hastanesi’ndeki muayenede ise ‘Burunda yumuşak doku travması ve distal uç kırığı’ saptandı, 21 gün iş göremez raporu verildi. Yakar’ın şikâyeti üzerine, 18. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde 7 polis hakkında, ‘işkence sonucu vücutta kemik kırılmasına neden olmak’tan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Duruşmada, aynı gün Yakar’la gözaltında olan bir tanık, “Bu arkadaşı karakolun iç odasında dövdüler. Elleri ve kolu kötü vaziyetteydi” diye ifade verdi. Sanık polislerse, Yakar’ın alkollü olduğunu, rüşvet vermeye kalkıştığını ve hastaneye kaydı yapılırken ‘Kürdistanlı’ olduğunu söylediğini ve karakolda kendini sağa sola vurarak yaraladığını öne sürdü. Davanın bir önceki günkü duruşmasında Savcı Ali Kaya da Yakar’ın nezarette duvarları yumruklayıp kendisini yaraladığını’ savunarak, polislere beraat istedi. Dün ise dava sonuçlandı. Mahkeme , sanıklar Ergün Işıldar, İbrahim Maraş, Deniz Coşkun, Ersin Özdemir, Eryıl Kontbilek, Ali Akın ve Özgür Hüseyinoğlu’nun ‘kasten yaralama’ suçundan 1 yıl hapisle cezalandırılmalarına karar verdi. Ancak mahkeme sanıkların eylemi nedeniyle müştekide orta ikinci derecede kemik kırığının oluştuğunu belirterek verilen cezayı 1 yıl 2 ay hapis cezasına arttırdı. Daha sonra mahkeme, sanıkların gelecekleri üzerindeki olası etkileri ve iyi hallerini hafifletici sebep olarak kabul ederek cezayı 11 ay 20 güne indirdi. Mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve sanık polislerin 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmalarına hükmetti.

O komisere en az sekiz yıl isteniyor

Bu davada ceza alan Taksim Polis Merkezi Amiri Ergün Işıldar 10 Ağustos 2007 tarihinde Batmanlı Mehmet Nezir Çirik’in dalağı patlayacak şekilde dövülmesi olayında da sanıklar arasında yer alıyor. Çirik, amir Ergün Işıldar’ı emir veren olarak teşhis etmişti. İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Savcı Osman Çakır, esas hakkındaki ilk mütalaasında, Işıldar’ın da aralarında olduğu yedi sanık için ‘kasten yaralama’ iddiasıyla sekiz yıldan az olmamak kaydıyla 10 yıla kadar hapis cezası istedi. Dava hâlâ devam ediyor.