Kemikler, gözaltında kayıpların çıktı

Kemikler, gözaltında kayıpların çıktı
Kemikler, gözaltında kayıpların çıktı
Mardin'in Dargeçit ilçesi Bağözü Köyü'ndeki aramalarda bulunan kemiklerden biri kayıplardan Mehmet Emin Aslan'ın çıktı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

Adli Tıp raporu ile gözaltında kayıplar belgelendi. İstanbul Adli Tıp Kurumu Biyolojik İhtisas Dairesi, Mardin Dargeçit’te yapılan kazı çalışmasında bulunan kemik parçalarının, 1995 yılında gözaltında kaybettirilen Mehmet Emin Aslan’a ait olduğu yönünde rapor hazırladı. Mardin İnsan Hakları Derneği yaptığı açıklamada, 18 yıl sonra oğlunun yanmış bir kafatasını kuyu dibinde bulan bir ailenin ‘yaşadığı sevince’ dikkat çekerek, “Berfo Ana’nın gözleri açık gitti ama en azından İbrahim Amca’nın başında dua okuyacağı bir mezarı olacak” denildi.
1995 yılında Mardin’in Dargeçit ilçesinde, PKK ’ya yardım ettikleri gerekçesiyle Dargeçit Jandarma Komutanlığı tarafından 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 11 yaşındaki Hazni Doğan ve 28 yaşındaki Hayat Altınkaynak serbest bırakıldı. Ancak 7 kişiden bir daha haber alınamadı. Ailelerin yaptığı ısrarlı takip üzerine, Dargeçit Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Soruşturmada, 2009 yılına kadar bir sonuç alınamadı. Ailelerin ve Mardin İnsan Hakları Derneği’nin ısrarlı takipleri sonucu 17 Şubat 2012 tarihinde, Dargeçit Bağözü Köyü’nde kazı çalışması yapıldı. Toplu mezar alanı olduğu ileri sürülen Bağözü Köyü çevresinde başlatılan kazı çalışmaları, 4 gün boyunca sürdü. Kazı çalışmaları sırasında bir kuyunun içinde yanmış insan kafatası ve bazı kemikler bulundu.
Bulunan kemiklerin, gözaltında kaybolan kişilere ait olup olmadığının belirlenmesi için Adil Tıp Kurumu’na gönderildi. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen ilk raporda, bulunan kemiklerinden birinin gözaltında kaybolan 19 yaşındaki Mehmet Emin Aslan’a ait olduğu ifade edildi. İstanbul Adli Tıp Kurumu Biyolojik İhtisas Dairesi, söz konusu raporunu Dargeçit Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi. Adli Tıp Kurumu ayrıca, kaybedilen 7 kişi arasında bulunan Abdurrahman Coşkun ve Süleyman Seyhan’ın aile bireylerinden yeni kan örnekleri istedi.


  http://www.radikal.com.tr/112265911226595

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kemikler gözaltında kayıplar hk. - fgemak

  şimdi yargı mekanizması bugünün haksızlıklarını yargılamayı başardı da aradan bu kadar yıl geçmiş şimdi geçmişi yargılayıp hak adalet tesis etmeye çalışıyorlar,eskinin kuyusu derindir galileye kadar gidebilirsiniz,o zamanda çok büyük haksızlıklar yapılmıştır ki o tarihlerde günümüz hakimlerinin bu haksızlıklarıda cezalandıracaklarını düşünüyoruz.

  SAVAS KARSITLARINI COGALTALIM!.. - Kara Ismail

  Simdi bak bu duruma... Insan ne soyleyecegini bilemiyor!.. Dusman kabul etsen dahi bir savas hukuku var!.. Tutsak haklari var!.. PKK'yi dusman;Kurtleri de, dusmanin tarafi kabul etsek dahi insanlari oldurup bir kuyuya atamak; hangi insanlik ve kutsal kitapta yazar? Bu insanlik disi muamele ve hukuksuzluklar ulkemizi bu duruma getirdi!.. Her hak ve hukuk talep edeni; potansiyel bir suclu gibi gordu egemen gorus!.. Ermenileri, Yahudileri, Rumlari ve Alevileri hep potansiyel tehlike olarak gordu!.. Onlar biz farkliyiz dediklerinde; "hayir hepimiz Turkuz" dedi. Ama aslinda o kendisini iddia ettigi goruslere de ters davranarak; azinliklari hic kendinden saymadi!.. Ne esit vatandas gordu, nede farkliliklarini ve farklilktan kaynaklanan haklarini kabul etti!.. Kavganin ana sebebi bu oldu!.. Susarsan yuzde 99 Musluman ve Turk toplumu icinde; "ben de varim"demezsen sorun yoktu! Ama ne zaman ki, "ben de varim,soyle soyle ihtiyaclarim var" dedin o zaman problem oldun!..Bazilarinin dedigi; Kurtler Cumhurbaskani, basbakan, bakan olmuyorlar mi? sozu dogru.. Ama bu Sirri S. Onder'in ; "Kurtler; Cumhurbaskani, basbakan, bakan oldular ama Kurt olamadilar"dedigi gibidir.. Yani Kurtler kendi kimliklerini inkar ederek, yok sayarak cumhurbaskani bile oldular ama; kendi olamadilar!..Herkesi bir kaliba sokma operasyonu olmasaydi... Farkliliklar ocu gibi gosterilmeseydi bugun kardes kardes yasayacaktik! Ne analar, ne babalar aglayacakti.. Failleri ortaya cikmis bu faili mechulleri destekleyenler, karsi olanlardan cok oldugu surece ulkemiz huzura zor kavusur!.. Baris savunlanlarin sayisini, savasi savunanlardan daha fazla yapalim ki; huzur galip gelsin!.. Kurt, Turk,Alevi Sunni kendi mecrasinda ozgurce boy versin!..

  elimde silah yok ki, - seyhan62

  babani taburda ariyayim! bu sozler 29 ekim 1995 te dargeçitte bulunan tc savcisinin,babasinin (suleyman SEYHANIN)ve buyuk kizi ,asker ve koruyucular tarafindan evden alindigini soyleyen SEYHANnin,kùçùk kizi, ve annesinin dilekçesine verdigi cevaptir,o donemin adalet terazisinin katillerin,elinde oldugu gerçegi bilinmektedir,ancak gunumuzun c,savcilarinin bilinen isim olarak rutbe olarak ve bu gun,halen belediye baskanlari olarak normal hayatlarina devam ederken katillerin,yargi onùne çikarilmamasi ortaya çikan kemiklerin sahiplerinin yarasini kanatmaya devam etmektedir,NERDE ADALET ?

  kuyudibinde yanmış insan kafası :.... - okkes cavus

  mardinin dar geçit muhitinde 7 kişi göz altına alınıyor geri dönmüyor. aileler yıllardır arıyorlar insanlık adına, bir cevap bulamaıyorlar. 18 yıl sonra bir kuyudan yanmış insan cesedi bulunuyor, ve insanlar kayıplarına bir sorumlu arıyor. bir aile yanmış kafa tasının kendi çocuklarının olabileceyini düşünerek, zehirli bal yemiş gibi sevine biliyorlar bir mezarı olacak diye. şimdi bu olayın faili meçhulmü yoksa...... ülkemizde bu sözler olağanlaştı. sanki faili meçhul nedemek faili meçhül yabancı bir ülkeye gitti orada kayboldu demek. insaf be .götüren belli gittiyi yer belli, biraz üzerine düşülse öldürende belli gibi geliyor insanın aklına. işte buda türkiye gerçeyi mi densin. ülkeye yazık olmuyormu .......

  barış - elifarzella

  hani diyoruz ya "hemen barış şimdi" barışılır barışılır da unutulmaz be bunlar hiçbir zaman. evlat olsa sevilmez yani bu devlet