Kenan Evren 10 metre ileri gitti!

Kenan Evren 10 metre ileri gitti!
Kenan Evren 10 metre ileri gitti!
12 Eylül askeri darbesinin lideri Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in bir süre önce yapılan düzenleme çerçevesinde memleketi Manisa'nın Alaşehir İlçesi'nde kaldırılan heykeli, iki hafta sonra 10 metre ilerdeki yeni kaidesine yerleştirildi.

ALAŞEHİR - Alaşehir Belediyesi bir süre önce Atatürk ve Cumhuriyet Bulvarları'nda yeni düzenleme yaptı. Düzenlemenin ardından Beş Eylül Mahallesi, Atatürk Bulvarı'nda 7'nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in heykeli, trafiği aksattığı gerekçesiyle 10 metre ilerideki başka bir yere taşınmasına karar verildi. Evren'in 1986 yılında dönemin Anavatanlı Alaşehir Belediye Başkanı İsmail Örs tarafından yaptırılan ve asker kökenli olmasına rağmen halkın her kesimini kucaklayıp, demokrasiye geçildiği tasvir edilen 2.40 X 2.60 metre ebatındaki bronz heykelinin taşınması için 6 metre yükseklik 3 metre genişliğindeki kaidesi geçen 19 Temmuz'da yıkıldı. İş makineleriyle kaidesi yıkılan heykel hal binası deposuna kaldırıldı. Heykelin kaldırılması ilçede bazı kesimlerin tepkisine neden oldu. MHP 'li Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban, heykeli kaldırmayacaklarını aynı yerde biraz daha ileriye taşıyacaklarını açıklaması, tepkileri azalttı.
15 gündür depoda bekletilen heykel, temizlenip boyandıktan sonra, bugün eski yerinin 10 metre ilerisinde yapılan 3 metre eninde 4 metre boyundaki kaidesine vinç yardımıyla yerleştirildi. Alaşehir Belediyesi Fen İşleri teknik sorumlusu Murat Arslan, heykeli hiç bir özelliği değiştirilmeden yeni kaideye yerletirildiğini belirtip, kaidesinin mermerle kaplanacağını söyledi.
Heykelin yerine yerleştirilmesiyle tartışmalar yine alevlendi. Alaşehirliler'in bir kısmı heykelin tekrar meydandaki yerini almasına sevinirken, bazıları da tamamen kaldırılmasını istedi. Emekli astsubay Musa Yıldırım, heykelin tekrar dikilmesine çok sevindiğini belirtip, "Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban'ı kutluyorum. 12 Eylül'den öncesini çok iyi bilen birisiyim. Ne canlar gitti. Bugün onun sayesinde buradayız. Çok mutluyum" dedi.
Esnaf Ahmet Kara ise tepkisini, "Diktatör bir adamın heykeli tekrar dikiliyor. Heykelin tamamen kaldırılması için imza toplamıştık. Ama dikkate almadılar. Binlerce insanı işkenceden geçirmiş, 17 yaşında çocuğu asmış bir insanın heykeli dikiliyor. İnsanlığa aykırı bir şey bu" dedi. (Nurettin DOĞAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114475711447573

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bir diktatörün heykeli fazla durmaz bu ülkede - demlicay2011

  demorasi gelince gider. o var olduğu sürece türkiye cumhuriyetin demokratik değildir. ne yaptı ne üretti neye yararı oldu. cianın dediklerini yapınca sisi gibi başı göğe mi erdi. alman malına muhtaçlar göreceğiniz çok acı günler var daha. milleti eze eze suyunu çıkardınız. kendinize marmaris millete ekonomik zulüm. siz busunu işte. gerçi nerde cennet var içine ettiniz sattınız o ayrı mesele.

  BİLEMİYORUM - pispor

  Acaba Almanya da Hitlerin heykeli var mı yada İspanyada İtalya da Faşist diktatörlerin heykelleri var mı

  tepki gösterenler kimler? - isik38

  Birileri bu kadar faşizme imza atan bu adamın heykeli neden kaldırıldı diye tepki göstermiş. kim bu şahıslar merak ediyoruz