Kenan Evren ve 12 Eylül okulları artık davalık

Kenan Evren ve 12 Eylül okulları artık davalık
Kenan Evren ve 12 Eylül okulları artık davalık

Kenan Evren okulları tartışılıyor.

İZMİR - Okullardan 12 Eylül ve Kenan Evren isimlerinin kaldırılması için İzmir İl Genel Meclisi tarafından alınan ‘temenni kararı’nın uygulanmadığını söyleyen ‘Genç Siviller İzmir Grubu’,  gerekçesiyle, İzmir Valiliği aleyhine İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi’nde dava açtı.
İzmir İl Genel Meclisi 3 Mart 2009 tarihinde ‘darbecileri ve darbeyi çağrıştırdığı’ gerekçesiyle İzmir’de bulunan Kenan Evren Anadolu Lisesi, Evren Paşa İlköğretim Okulu ve 12 Eylül İlköğretim Okulu isimlerinin değiştirilmesi için oybirliğiyle temenni kararı almıştı. Ancak Vali Cahit Kıraç, temenni kararı konusunda “Meclisin öyle bir görevi yok. Vilayet olarak da bizim böyle bir kararımız yok. Herkesin kendine has görüşleri var. Ancak, yetkili kurumların aldığı kararlar uygulanır. Burası bir hukuk devletidir” demişti.  Narlıdere’deki 12 Eylül İlköğretim Okulu’na darbe değil, ilçenin kurtuluş günü olmasından dolayı bu adın verildiği belirtilmişti.
İzmir Valiliği’ne başvurmalarına rağmen temenni kararının uygulanmadığını belirten Genç Siviller İzmir Grubu üyesi avukatlarından... Horata, İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Horata, “Darbe suçtur. Fakat darbeciler Anayasa’ya koydukları engellerle yargılanmaktan kurtuldu. Ancak toplum vicdanında mahkûm oldular. Biz bu okullara bu isimlerin verilmesinde hiçbir kamu yararı görmüyoruz. İleriki dönemlerde daha geniş bir tarama yapıp sadece okullarla sınırlı kalmayarak bütün cadde, bulvar, park ve sokaklardan darbecilerin isimlerinin kaldırılmasını talep edebiliriz” diye konuştu. (dha)