Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya için müebbet hapis istendi

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya için müebbet hapis istendi
Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya için müebbet hapis istendi
12 Eylül darbesine ilişkin Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davada, mütalaasını veren savcılık Evren ve Şahinkaya için ağırlaştırılmış müebbet hapis istedi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - 12 Eylül askeri darbesinin hayatta kalan mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın darbe suçundan yargılandığı davada cumhuriyet savcısı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Savcı 12 Eylül askeri darbesini insanlık suçu olarak nitelendirerek sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

12 Eylül askerdi darbesinin 17. duruşması Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya sağlık nedeniyle katılamayan sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya tedavi gördükleri hastanelerde video konferans yöntemiyle duruşmaya bağlandılar. Duruşmada Cumhuriyet Savcısı merakla beklenen esasa ilişkin mütalaasını açıkladı.

DARBE İNSANLIK SUÇU
Sacı esasa ilişkin mütalaasında 12 Eylül darbesini insanlığa karşı suç olarak nitelendirdi. Uluslar arası mevzuata atıf yapılan mütalaada insanlığa karşı suçlarda zamanaşımı hükümlerinin uygulanmayacağını savunan savcı her iki sanığında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Anayasal düzeni ortadan kaldırdılar
Mütalaada sanıkların 12 Eylül 1980 tarihinde görevde bulunun Süleyman Demirel Başbakanlığındaki hükümetin silah kullanmak suretiyle yetkilerini gasp ettikleri, hükümeti devirdiklerini belirtti. Oluşturdukları milli güvenlim konseyi ile meşruiyeti bulunmayan bazı yasalara imza atarak yaşam hakkı dahil bir çok temel insan hakkını ihlal ettiklerinin de altı çizildi.

UYARI MEKTUBU MANEVİ CEBİR SAYILDI
Mütalaada dönemin siyasi parti liderleri ve Cumhur Başkanı Fahri Korutürk’e 27 Aralık 1979 tarihinde Kenan evren ve arkadaşları tarafından verilen uyarı mektubu manevi cebir sayıldı.

RÜTBELERİ DE ALINSIN
Mütealada Savcı, her iki tanığın TSK'dan çıkarılmasını ve rütbelerinin alınmasını da talep etti.


  http://www.radikal.com.tr/1157310115731010

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kenan Evren ve Tahsin şahinkaya hk. - runekson

  Bu darbeci generallerin aradan geçen 30 yıla yakın süreden sonra ellerindeki mevcut servetleri Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 11 yıllık görev süresinde edindiği servetten çok daha azdır.Bunları hiçbirisi bir gemicik alamamışlardır.Bu görevlerde de isteselerdi daha uzun süreler kalırlardı ancak bunu yapmamış yönetimi kısa zamanda sivil idareye teslim etmişlerdir.O günlerin şartlarını yaşayan neslimiz darbe olmasaydı ortamdaki kaosun giderilmesinin de mümkün olmayacağı bir ortamın mevcut olduğunu bilirler.Eğer o günlerin sorumluları aranıyorsa ilk önce ortamın o hale gelmesine neden olan siyasilerin yargılanması gerektiğini düşünüyoruz.Yargının bütün bu durumları göz ardı ederek AKP nin güdümünde hareket etmesi yadırganacak bir durumdur.AKP iktidardan giderse yerine gelecek partiler de eğer yargıyı bu şekilde kullanacak olurlarsa AKP ve yandaşlarının vay haline diye düşünüyoruz.

  NE YARGILAMASI - N.Ö.Altanay

  Komediyi bırakmanın zamanı gelmedi mi? Adamların yaptığı anayasa yürürlükte her bir şey onların düzenlediği gibi yürüyor. İktidarın kendini meşru zannettiği SANDIK kurallarını da onlar koydu.11 yıldır hükümet onların kuralları ile iş başında. YANİ bu hükümetin MİNNET duyacağı iki zavallı ihtiyarı yargılamak tek kelime ile AYIPTIR.

  SOYGUN ASMAYALIM BESLEYELİM Mİ NETEKİM - HARAYDIN

  cUNTALAR kamusal soygun ve önceden yapılan soygunları örtbas etmek için yapılır.önemli olan tüm mal varlıklarına el konup tazminat hakeden mağdurların tazminatında kullanılmasıdır.Başka türlü 75 milyonun hakkını nasıl alacaksınız, asmayıp cezaevinde besleyerek mi?

  SUÇ - ibrahimbaytak

  MAHKEME KARARI: SUÇU SABİT. CEZASI MÜEBBET. RÜTBELERİ SÖKÜLECEK, ÜNVANLARI ELİNDEN ALINACAK, ER YAPILACAK. HAPSE ATILACAK” nokta. Kenan evren darbe yaptı mı? Yaptı. Anayasayı zorla değiştirdi mi? Değiştirdi. Bütün partileri kapattı mı? Kapattı. İnsanlar işkenceden geçirildi mi? Geçirildi? Askeri mahkeme kararları ile insanları idam ettirdi mi? Ettirdi. “hayır yapmadı” diyen var mı? Yok. Öyleyse uzatmaya ne gerek var? Cezası belli. Tek celsede iş bitmeli. “CEZASI MÜEBBET. RÜTBELERİ SÖKÜLECEK, ÜNVANLARI ELİNDEN ALINACAK, ER YAPILACAK. HAPSE ATILACAK” nokta.

  adilkocabas.tr biraz tarih okuyun. - şev_baş

  O bahsettiğiniz %92 oy baskının sonucunda elde edilmiş bir sonuçtur halkın iradesi ile değil. Evren ve Şahinkayanın ömür boyu hapis cezası alacağına inanmakta gerçekten mümkün değil. O dönem yaşattıkları acılar, yaşattıkları faşizm ülkemizin alnındaki koca bir kara leke olarak kalacak. Bu dava sadece AKP iktidarının oyunlardan biri.. Ama bu başlığı okumak bile insanı mutlu ediyor.

  82 Anayasası'nın geçici 15. maddesiyle... - moeztas

  ...bu halk, darbe yapanları "affetmiştir", hem de % 92 küsür oyla. Ha, halk bu oylamayı "hür iradesiyle"le mi yapmıştır(asker baskısı, oy pusulasının rengi), bu tartışılır. Hani halkın iradesini dillerinden düşürmüyorlar ya, buyrun işte % 92 halk iradesi. Gelelim son 12 Eylül 2011 referandumuna. Halkın "hür" iradesine baş vurulmuş(yetmez ama evetçilerin kandırılmasını, kumanya/beyaz eşya paketlerini baskı unsuru saymazsak) halk anayasa değişikliklerini kabul etmişti. Ne olacak şimdi? Bir zamanın "halk iradesi" günümüzün halkı tarafından suç mu sayılacak hep? İyi. Bu iktidar değiştiğinde, yaptıklarını "yeni bir halk iradesiyle" suç sayalım[hükümetin(ler)in hukuksuzluklarını tabi ki sorgulayalım] ve hesap soralım. Biz bu kafayla, kan davası/cadı avıyla bu yüzyılı da geçiririz, kuşkunuz olmasın!

  KORKU CEMBERI BUYUYOR - Anidya

  Bu kadar eskilerin taranmasi nereye kadar gidecek? Bana gore insanlar arasinda KORKU kavramini yayiyor ve yerlestiriyor. Bundan hic IYI ve GUZEL cikmaz. Bu durum orada yasayan herkesi korkutmaz mi? Herkes bilerek veya bilmeyerek bir bugun suc sayilan olaya maddi veya manevi karismis olabilecegini dusunmez mi? Bugun devrede olanlarin da bir bakima yarini da aynen tehlikede. Suleyman Demirel'in bir sozu gibi 'bugun bugundur yarin yarin' a bir de ' dun dundur' birakin tarih olsun' u eklesek. Oylesine bilinmeli diyerek bu bulanik sulari daha da karistirip etrafa bulastirmasak iyi olmaz mi?