Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'dan bireysel başvuru

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'dan bireysel başvuru
Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'dan bireysel başvuru
Evren ve Şahinkaya, 12 Eylül davası nedeniyle haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu

ANKARA - 12 Eylül döneminin Genelkurmay Başkanı Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya, 12 Eylül davası nedeniyle haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.

Alınan bilgiye göre, Evren ve Şahinkaya, avukatları aracılığıyla dün Yüksek Mahkemeye bireysel başvuru yaptı.

12 EYLÜL DAVASINDA HAKLARININ İHLAL EDİLDİĞİ İLERİ SÜRÜYORLAR

Başvuruda, Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya hakkında açılan 12 Eylül dönemine ilişkin dava nedeniyle haklarının ihlal edildiği ileri sürüldü.

Dilekçede, Evren ve Şahinkaya'nın, 12 Eylül 1980-6 Aralık 1983 arasında kanunun açıkça suç saydığı eylemlerinin bulunmadığı savunularak, TCK'nın 146'ncı maddesindeki “TBMM'yi ortadan kaldırma suçunu işledikleri” iddiasıyla açılan kamu davasının hukuken yok hükmünde olduğunun tespiti için yapılan başvurular hatırlatıldı.

Davanın görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, “12 Eylül iddianamesinin ve kamu davasının hukuken yok hükmünde olduğunun” tespiti için dilekçe verildiği, ancak mahkemece bu istemin reddedildiği belirtildi.

Dilekçede, mahkemenin verdiği ret kararı gereğince iç hukuk yolları tüketildiğinden bireysel başvuru hakkının kullanılmasına karar verildiği kaydedildi.(aa)


  http://www.radikal.com.tr/112123611212367

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu ülkede mizahın sonu yok.... - basanoglu

  ne diim...yüzsüz desem olmaz..kara mizah desem denk düşmez...Bunların avukatlarına diploma verenlere veriştirsem hiç olmaz...amada böylede yapılmazki kardeşim...birazcık haya....

  Senin yatacak yerin yok KENAN EVREN! - ozgeatlas

  Keske seni omrunun geri kalani icin parmakliklar ardina gonderilse ve ailesinden hicbiriyle gorusturlmesine izin verilmese. Ama dur sen, iki eli yakanda olacak okadar cok insan var ki oteki tarafta. Ne bu dunyada ne de otekinde yatacak yerin yok senin.

  Yok ya? Baska arzunuz var mi Evren Bey? - AkliSelimBey

  Peki sizler kac bin insanin haklarini, hayatini, insanligini, onurunu ihlal ettiniz? Bu millet sizi bugun asmiyorsa yatin kalkin sukredin Evren ve Sahinkaya beyler...

  hukuk herkese lazım - langstrump

  Sonunda darbeciler de haktan hukuktan medet ummaya başladı! Bunu milyonların hakkını hukukunu çiğnerken düşüneceklerdi.

  E tabi - Ali Fistan

  E tabi haklilar, o tarihler arasinda, adam oldurmek, iskence yapmak, insanlik sucu islemek, demokrasiyi ortadan kaldirmak suc teskil etmiyordu ki. Kendileri kral, hersey serbestti o zamanlar. Karsilarinda duracak yasa dahi yoktu.

  Insanda yüz olur - mataman

  Onlarca insanin katili, yuzbinlerce insanin iskence sorumlularii ama yinede kendilerine haksizlik yapildigini dusunuyorlar

  Hukuk herkese lazım olur. - Su Cemre Sim

  Kendinizi Tanrı sanıyordunuz,ama hukuk size de lazım oldu.Ne yazık ki;herkese ders olsun.