Kenan Evren yoğun bakımda

Kenan Evren yoğun bakımda
Kenan Evren yoğun bakımda
7'NCİ Cumhurbaşkanı Kenan Evren Bodrum Yalıkavak'daki yazlığında rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Evren'in yoğun bakıma alındığı, kendisine kan verildiği öğrenildi.

YAŞAR ANTER


Kenan Evren saat 19.15'de Yalıkavak'tan ambulansla Unıversial Hospital Bodrum Hastanesi'ne getirildi. Hastane Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit, Evren'in tetkik ve incelemelerinin sürdüğünü, muhtemelen bağırsak kanamasıyla ilgili bir rahatsızlık geçirdiğini söyledi.


YOĞUN BAKIMA ALINDI

Kenan Evren’in Yalıkavak’daki yazlığında rahatsızlandığı sırada solunumunun da durduğu öğrenildi. Evren’e ilk müdahaleyi evin yakınında bekleyen ambulansdaki doktor tarafından evde yapıldı. Evren daha sonra tam donanımla ambulansa alınıp müdahaleye burada devam edildi. İki ambulans ve korumalar eşleğinde hastaneye getirilen Evren’in yoğun bakıma alındığı, kendisine kan verildiği öğrenildi.

BAŞHEKİM: "DURUMU CİDDİYETİNİ KORUMAKTA"

Unıversial Hospital Bodrum Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit Kenan Evren’in rahatsızlığıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kenan Evren’in evinde fenalaştığı ve solunum güçlüğü çektiği haberinden hemen sonra iki ambulansı evine sevkettik. Solunum güçlüğü çekiyordu. Solunum durmak üzereydi. Yaptığımız ilk müdahalede solunumu normale getirip ambulansa naklettik. Ardından yolda gelirken Yalıkavak’da Paşa’nın nabzı 30’a kadar düştü. Tansiyonu da düştü. Acil serviste müdahale ettik. Kardiyalog Naser Can, anestezi uzmanları ve ben bizzat müdahele ettim. Nabız ve tansiyonu normal seviyeye çıkardık. Sindirim sisteminde kanama başlaması nedeniyle kan takviyesi yapmaya başladık. Daha önce de paşamız benzer sindirim sistemi rahatsızlığı çekmiş. Kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili ilaçlar alıyordu. Şu anda yoğun bakımda. Müdahaleler devam ediyor. Yapılacak tetkiklerden sonra daha net bir açıklama yapabiliriz.”

Başhekim Babayiğit gazetecilerin riski gündeme getirmesi üzerine de “Bu yaş grubunda her zaman bu tür sindirim sistemine bağlı kanamalar ve solunum yetmezliklerinde her zaman risk vardır. Durumu ciddiyetini korumaktadır” dedi.

Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan da hastaneye gelerek Evren’in sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı.

KALP PİLİ TAKILDI

Bu arada Kenan Evren'e kalbinin durmaması için kardiyalog Naser Can tarafından geçici kalp pili takıldığı öğrenildi.

GATA EKİBİ GELİYOR

Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nde 1918 yılında doğan 91 yaşındaki Kenan Evren’in, Gündoğan Beldesi’ndeki İstanbul Palas Otel’in sahibi Muharrem Eskiyaka’nın davetlisi olarak akşam yemeğine gitmeye hazırlanırken rahatsızlandığı ortaya çıktı. Evren’in akşam yemeği için kendisine mantı hazırlanmasını istediği, çıkmaya hazırlanırken rahatsızlandığı belirtildi.

Bu arada GATA’dan ambulans uçakla kardiyalog ile gastroenteroloji uzmanlarından oluşan bir ekibin de Bodrum’a haraket ettiği bilgisi ulaştı.

KIZLARI EVREN’İN YANINDA

Kenan Evren’in iki kızının başında olduğu diğer kızının ise İstanbul’dan uçakla yola çıktığı öğrenildi.

Üniversal Hospital Bodrum’da tedavi gören Kenan Evren’in ziyaret ederek bilgi alan Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, Evren’in sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Kalkan, “Kenan Evren’in sağlık durumu gayet iyi. GATA’ya götürülüp götürülmeyeceği ile ilgili kararı gelecek doktorlar verecek” dedi.

Bu arada Evren’in akşam yemeği için yanına gitmeye hazırlandığı arkadaşı Kayserili işadamı Muharrem Eskiyaka da Evren’in yanına gittiğini ve görüştüğünü belirterek, “Evren’in iki kızı da yanında. Yanında şakalar yaptım, ‘bana yemeğe gelecektin, balık mı mantı mı’ dedim. ‘sen mantıyı tercih ettin, mantıyı hazırlattım ama gelmedin, ama parasını alırım. Hem de Kayseri usulü’ diyerek şaka yaptım. Durumu gayet iyi endişelenecek bir durum yok” dedi. Kaymakam Kalkan ve Eskiyaka açıklamalardan sonra hastaneden ayrıldı.

'ŞUURU VE BİLİNCİ AÇIK'

Unıversial Hospital Bodrum Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit, saat 21.30'da Evren'in sağlık durumuyla ilgili bir açıklama yaptı. Kenan Evren'in sağlık durumunun iyiye gittiğini, kalp ritmi ve tansiyonunun normale döndüğünü anlatan Babayiğit, “GATA'daki doktorlarıyla yaptığımız görüşmelerle uygulanacak tedavi yöntemini belirledik. Şu anda sindirim sitemindeki kanamayla ilgili müdahaleyi sürdüyoruz. Saat 21.15'de Ankara'dan kalkan ambulans uçakdaki uzmanlar Evren'i görüp tetkik yaptıktan sonra Ankara'ya gidip gitmeyeceğine karar verilecek. Şu andaki belirtiler ambulans uçakla Ankara'ya götürülebileceği yönünde. Çünkü kalp ritminde ve tansiyonunda düzelme var. Kendisiyle görüşüyoruz. Şuuru ve bilinci açık durumda” dedi.  Evren'i emekli Orgeneral Fikret Küpeli de ziyaret etti.


EVREN ANKARA'YA SEVK EDİLDİ
Unıversial Hospital Bodrum Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Kenan Evren, GATA'dan gelen ekip tarafından Ankara'ya götürülmek üzere hastaneden çıkarıldı. Evren'in rahatsızlığı üzerine sağlık durumunu incelemek üzere Ankara GATA'dan hareket eden askeri ambulans uçaktaki 4 askeri doktor, iki anestezi uzmanı, bir kardiaolog ve bir gastrolog saat 00.45’te hastaneye geldi. Askeri doktorların hastaneye gelişi sırasında Evren’in kızı Gülay Evren’in de hastaneye geldiği ve doktorlarla birlikte yoğun bakım ünitesine girdiği görüldü. Gülay Evren gazetecilerin yoğun ilgisi üzerine “Arkadaşlar merak edecek ve büyütülecek bir olay yok, soğukkanlı olalım” dediği duyuldu.
Kenan Evren GATA’dan gelen Prof. Dr. Sedat Köse ve Prof. Dr. Ahmet Uygun yönetimindeki GATA ekibi ile birlikte saat 01.10’da ambulans ile hastaneden alınarak Milas- Bodrum Havalimanı’na götürüldü. Evren’in hastaneden çıkışı sırasında izdiham yaşandı. Evren’in götürülüşü sırasında kızları da ambulansın arkasından otomobil ile havalimanına gitti. Evren’in askeri özel uçağının saat 02.00’de Ankara’ya hareket edeceği belirtildi. Kızı Gülay Evren hastane çıkışında yaptığı açıklamada “Babamın durumu ve tetkikleri iyi, inşallah daha iyi olacak” dedi. (dha)