Kenan Evren'e yoğun bakım

Kenan Evren'e yoğun bakım
Kenan Evren'e yoğun bakım

Kenan Evren?in adının verildiği caddelerden kaldırılması yönünde kararlar alınmıştı.

'Darbeciler yargılansın' talebiyle ismi yeniden tartışılan 12 Eylül'ün lideri Kenan Evran Bodrum'daki yazlığında dün akşam fenalaştı. Evren hastanede yoğun bakıma alındı

BODRUM - 12 Eylül askeri darbesinin lideri yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren Bodrum Yalıkavak’daki yazlığında rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Bağırsaklarında kanama olan ve solunumu durmak üzereyken hastaneye yetiştirilen Evren yoğun bakıma alındı. 91 yaşındaki Evren’e geçici kalp pili takıldı.
Kenan Evren dün Gündoğan Beldesi’ndeki İstanbul Palas Otel’in sahibi Muharrem Eskiyaka’nın davetlisi olarak akşam yemeğine gitmeye hazırlanıyordu. Akşam yemeği için kendisine mantı hazırlanmasını isteyen Evren evden çıkacağı sırada rahatsızlandı. İlk müdahale evin yakınında bekleyen doktor tarafından evde yapıldı. Evren daha sonra saat 19.15’de Yalıkavak’tan ambulansla Universial Hospital Bodrum Hastanesi’ne getirildi. Hastanenin başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit ilk açıklamasında şu bilgileri verdi: “Evren’in evinde fenalaştığı ve solunum güçlüğü çektiği haberinden hemen sonra iki ambulansı evine sevk ettik. Solunum güçlüğü çekiyordu. Solunum durmak üzereydi. Yaptığımız ilk müdahalede solunumu normale getirip ambulansa naklettik. Yolda gelirken Yalıkavak’da Paşa’nın nabzı 30’a kadar düştü. Tansiyonu da düştü. Acil serviste müdahale ettik. Nabız ve tansiyonu normal seviyeye çıkardık. Sindirim sisteminde kanama başlaması nedeniyle kan takviyesi yapmaya başladık. Daha önce de benzer sindirim sistemi rahatsızlığı çekmiş. Kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili ilaçlar alıyordu. Şu anda yoğun bakımda.”
Başhekim Babayiğit gazetecilerin riski gündeme getirmesi üzerine de “Bu yaş grubunda her zaman bu tür sindirim sistemine bağlı kanamalar ve solunum yetmezliklerinde risk vardır. Durumu ciddiyetini korumaktadır” dedi.
Kenan Evren’e kalbinin durmaması için  kalp pili takıldığı öğrenildi. Bir süre sonra GATA’dan da ambulans uçakla kardiyolog ve gastroenteroloji uzmanlarından oluşan bir ekibin Bodrum’a hareket ettiği bildirildi.
Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, emekli Orgeneral Fikret Küpeli, işadamı arkadaşı Muharrem Eskiyaka, Evren’in iki kızı ve eski başbakanlardan Bülent Ulusu da hastaneye geldi. Kalkan, “Sağlık durumu gayet iyi. GATA’ya götürülüp götürülmeyeceği ile ilgili kararı gelecek doktorlar verecek” dedi.
Dr. Babayiğit, saat 21.30’da bir açıklama daha yaptı. Kenan Evren’in sağlık durumunun iyiye gittiğini, kalp ritmi ve tansiyonunun normale döndüğünü anlatan Babayiğit, şunları söyledi: “GATA’daki doktorlarıyla yaptığımız görüşmelerle uygulanacak tedavi yöntemini belirledik. Şu anda sindirim sitemindeki kanamayla ilgili müdahaleyi sürdüyoruz. Saat 21.15’de Ankara’dan kalkan ambulans uçakdaki uzmanlar Evren’i görüp tetkik yaptıktan sonra Ankara’ya gidip gitmeyeceğine karar verilecek. Şu andaki belirtiler ambulans uçakla Ankara’ya götürülebileceği yönünde. Çünkü kalp ritminde ve tansiyonunda düzelme var. Şuuru ve bilinci açık durumda.”
Gazetemiz baskıya girdiği sırada Evren henüz Bodrum’da tedavi altındaydı. (dha)