Kenan Evren'in cenazesine sadece askerler katıldı

Kenan Evren'in cenazesine sadece askerler katıldı
Kenan Evren'in cenazesine sadece askerler katıldı
12 Eylül darbesinin komutanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren bugün gömüldü. Evren için önce Genelkurmay Karargahı'nda askeri tören düzenlendi. Evren'in Akseki Camii'ndeki cenaze namazı sırasında ise imam helallik istediği sırada protestoda bulunan iki kadın "Haram olsun" diye bağırdı. Hakkımı helal etmiyorum' diye bağıran kadınlardan birinin Ülkücü Hareketin önde gelen isimlerinden olan Yılma Durak'ın eşi olduğu öğrenildi. Evren'in cenazesi Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

RADİKAL - Tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) 9 Mayıs Cumartesi günü ölen Kenan Evren’in cenazesini askerler kaldırdı. 12 Eylül darbesini gerçekleştiren Evren’in cenazesi, sabah saatlerinde askeri cenaze aracı ile GATA’dan Genelkurmay Başkanlığı’ndaki tören alanına götürüldü.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden (GATA) askeri cenaze aracıyla alınan Evren’in naaşı, Genelkurmay Karargahı’na getirildi. Burada askerlerin omuzlarına alınan naaş, törenin yapılacağı alana taşındı. Kenan Evren’in Türk bayrağına sarılı naaşı, askerler tarafından katafalka alındı.

12 Eylül darbecilerinin cenazeleri: Katılım giderek azaldı!

7. Cumhurbaşkanı Evren’in ailesi ve yakınlarının da katıldığı tören sonunda, Evren’in naaşı, askerlerin omuzunda cenaze aracına konuldu.

BASIN ALINMADI, ÖZEL’İ AKAR TEMSİL ETTİ

Kenan Evren için Genelkurmay Karargahı'ndaki törene, basın mensupları alınmadı.

Genelkurmay Karargahı’nda yapılan askeri törene bir operasyon geçirdiği için istirahatı devam eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel katılamadı.


(Cenaze namazında Kenan Evren'in kızları Miray, Şenay ve Gülay Evren de yer aldı.)

Özel’e Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar vekalet etti. Kuvvet komutanları da törende tam kadro yerlerini aldı.

(Fenerbahçe'nin eski başkanı Ali Şen ve Mehmet Ağar'ın da olduğu az sayıda isim Evren'in cenaze namazında hazır bulundu.)

CAMİDE PROTESTO: HARAM OLSUN

Evren’in cenazesi daha sonra Bilkent Üniversitesi’nde bulunun Ahmet Hamdi Akseki Camii'ne götürüldü.

Cami imamı namaz sonrası helallik istediği sırada cemaatten helal olsun sesleri geldi ancak, hemen arkadan da iki kadın protestoda bulunarak "Haram olsun" diye bağırdı. Bir anda korumalar harekete geçti. Kısa bir süreli bir arbede yaşandı.Arbede sırasında kadınlardan biri yere düştü. Diğer kadın ise "Çocuklarımı onun yüzünden babasız büyüttüm" diye bağırdı.
'Hakkımı helal etmiyorum' diye bağıran kadınlardan birinin ülkücü hareketin önemli isimlerinden olan Yılma Durak'ın eşi olduğu öğrenildi.
Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 12 Eylül döneminde gözaltına alınan Yılma Durak'ın günlerce işkence gördüğü belirtiliyor.
(Protestoculara korumalar müdahale etti.)

CAMİ ÇIKIŞINDA DA EYLEM

Evren’in cenazesi camiden ayrıldığı sırada ise isminin Osman Celit olduğunu söyleyen 1 kişi tarafından protesto edildi.

Polislerin müdahale ettiği şahıs, babasının 12 Eylül döneminde işence gördüğünü ve 'ölecek' diye bırakıldığını söyledi.

AĞAR: HİÇ KİMSE MÜKEMMEL DEĞİL

Törene katılan Mehmet Ağar, gazetecilerin "Siyasi partilerden ve devlet erkanından katılımın olmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz" şeklindeki sorusu üzerine, "Siyaseti bıraktım" yanıtını verdi.

Evren'in naaşı defnedilmek üzere Devlet Mezarlığı'na getirildi. Mezarlığın önünde Büyük Birlik Partisi Bolu İl Başkanı olduğu öğrenilen Mahmut Alan ve birkaç partili pankart açarak protesto gösterisi düzenledi.

ALİ ŞEN: GEÇEN HAFTA BODRUM'A GELECEĞİM BÖREĞİ HAZIRLA DEMİŞTİ

Ali Şen de spor camiasını temsil ettiğini belirterek, "Spor camiasından ben varım, yetmiyor mu" dedi. Kenan Evren gibi herkesin ölümü bir gün tadacağını anımsatan Şen, "En son geçen hafta konuşmuştum, gayet iyiydi. 'Bodrum'a geleceğim, böreği hazırla' diyordu. Rumeli böreğini pek severdi. Hakk'ın rahmetine kavuştu, takdiriilahi. Hayat böyle. Allah rahmet eylesin" diye konuştu.

Evren’in cenazesi Devlet Mezarlığı’na gömüldü.

TSK’DAN TAZİYE MESAJI

Cenaze programına ilişkin açıklamayı da Genelkurmay Başkanlığı yaptı. TSK’nın internet sitesinde Kenan Evren’in ölümüyle ilgili “Vefatlarımız” bölümünde bir taziye mesajı yeraldı.
Ancak siyasi partilerden taziye mesajı yayınlayan olmadı. CHP, MHP ve HDP cenaze töreninde olmayacaklarını açıkladı.

80 darbesinin mimarı ve Türkiye’nin 7. cumhurbaşkanı Kenan Evren, geçen cumartesi tedavi gördüğü GATA’da 98 yaşında ölmüştü.


  http://www.radikal.com.tr/135495713549573

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  anca bu olur ya - user1080008

  tsk maşallah evrene sahip çıkmış hep bir ağızdan helal olsun demişler hiç şaşırmadım nedense.....

  DARBE Paşa - gundemira

  Kanla suladığın toprak üzerine döküldüğünde! Korkacaksın, hoşuna gitmeyecek, çıkmak isteyeceksin! ?bu mezarda, kefende bana DARBE? diyeceksin. Geçte olsa darlığı öğreneceksin be paşa! İlk ve son defa seni destekleyeceğim ?evet dar be? diyeceğim. Sonbaharda almaya başladıklarını ilkbaharda bırakarak gideceksin! Çoğu kimse gibi bende erken gittiğini düşünüyordum, ama uzun zamandır seni sabırsızlıkla bekleyen canını yaktığın iyi insanları düşündüğümde onlara haksızlık ettiğimi farkettim! Acının tablosunu çizecek kadar bile vaktin olmayacak! Ha bu arada hükümet cenazene gelmiyor ama şimdilik devlet mezarlığında olacaksın! ?Bu ne yaman çelişki anne???

  Hesabını öbür tarafta versin artık. - brandywine06

  Hep korkmuştum bu adam ölecek, herkes başında saygı duruşu yapacak, sanki saygıdeğer biri gibi uğurlanacak diye. AKP gerçek bir yargılama yapma niyetinde değildi hiçbir zaman ama o yargı süreci hiç değilse buna engel oldu. Hak ettiği gibi gitti. Ailesine bir şey demem, ne de olsa ailesidir. Ama darbe sonrası kanına girdiği, işkence yaptığı, yurdundan ettiği, hayatını kaydırdığı binlerce kişi ve onların aileleri hakkını helal etmez. Kimse de bunları Evren yapın diye emir vermedi, oradaki astsubay yaptı! diye kıvırmasın. Tabii ki bunların hepsi emirle yapıldı. Kimi eylemler için emir vermesi gerekmedi bile, zaten mesajı almışlardı. Esnaf nasıl Erdoğan'ın gerekirse siz polis de olursunuz yargıç da mesajını aldı, elinde sopayla protestocu dövmeye çıktıysa o zaman da mesajı alanlar çoktu. Hele ki silahlı kuvvetler mensubu olanların solcuları düşman belledikleri bir dönemde ellerine geçirdikleri solcuları ölümüne dövmeleri, işkence yapmaları beklenmedik bir şey mi, emre gerek var mı?