Kenar mahallede çocuk hayalleri

İstanbul'un yoksul dış mahallelerinde yaşayan çocuklara yönelik araştırmanın sonuçları: Çocuklar, çok çalışarak, okuyarak ve meslek sahibi olarak zengin olmayı hayal ediyor. Kimi babasını yoksulluktan kurtaracak, kimi de büyük TV alacak.

İSTANBUL - Varoşlarda ilköğretim öğrencileriyle yapılan bir araştırma, çocukların 'kısa yoldan değil, çok çalışarak ve meslek sahibi olarak zengin olmayı hayal ettiklerini' ortaya koydu.
İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi'nden araştırma görevlileri Candan Çelik, Korhan Mavnacıoğlu ve Ebru Ulusoy, Avcılar Firuzköy ve Sultanbeyli'de iki ilköğretim okulunda, 'Varoş çocuklarının kullanamadıkları pahalı markalara ve kullanıcılarına karşı geliştirdiği tutumlar' konulu araştırma yaptı. Çelik, iki okuldan 14 yaşındaki 30 çocukla derinlemesine görüşme yaptıklarını ve her birine yaklaşık 40-50 soru yönelttiklerini söyledi. Katılımcı çocukların çoğunun anne-babası ilkokul mezunu. Babaların genellikle düzenli bir işi yokken, çocuklar iki-üç günde ancak 50 Ykr-1 YTL harçlık alıyor.
Üzüntü, hayal kırıklığı
Çelik'in verdiği bilgiye göre çocukların marka bilinci, cep telefonu ve spor markalar üzerinde yoğunlaşıyor. Pahalı markalara sahip olamadıkları için hayal kırıklığı, üzüntü yaşıyorlar. Ama bu durum marka kullananlara olumsuz tavır takınma psikolojisine kadar varmıyor. Çelik'e göre çocuklar pahalı marka kullananların mutlu olduğunu düşünüyor. Yine de başarı ile zenginliği bağdaştırmıyorlar: "Onlara göre başarı çalışmayla doğru orantılı. Aşırı zenginliğin mutsuzluk ve huzursuzluk getireceğini düşünüyorlar. Bu yaklaşımın nedeni, kendi durumlarını olumlamak adına. 'Paramız yok, ama mutluyuz. Ailemiz içinde huzurluyuz' gibi cevaplar verdiler. Kısa yoldan değil, çok çalışarak, eğitim görerek ve meslek sahibi olarak zengin olunacağını düşünüyorlar. Zengin olunca da, kendilerinden çok ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamak istiyorlar. Hiçbiri 'Zengin olursam kendimi kurtarırım, bu çevreyi, ailemi
unuturum' demiyor. Hep ailesine, arkadaşlarına geri döndürüyor. Altkültürümüzde hâlâ Türk değerleri sürüyor."
'Başkaları fakirken haksızlık'
Çelik araştırmayla ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Araştırmaya katılan bazı çocuklar 'babasını yoksulluktan kurtarmak', bazıları 'büyük TV ve çamaşır makinesi satın almak', bazıları da 'iyi eğitim olanaklarına sahip olmak' için zengin olmak istediklerini söyledi. Çocukların aşırı zengin olmayı istememe nedenleri arasında ise 'Aşırı zengin olursan herkesin gözü
üzerinde olur', 'Başkaları fakirken haksızlık olur', 'Zengin fakirin halinden anlamaz' ve 'Her şey para ile olmuyor' gibi yanıtlar yer aldı. Pahalı marka kullanıcıları karşısında kimi 'fakirliğini hissedeceğini' belirtirken, kimi de 'Pahalı markaları giyenler bizden farklılar ve bizi küçümseyebilirler' düşüncesini dile getirdi. Ayrıca çocuklardan bazıları, 'reklamlarda pahalı markalarla karşılaştığında kendini üzgün ve kötü hissettiğini, kanalı değiştirdiğini veya 'Büyüyünce alacağım' diye hayaller kurduğunu söyledi."


    http://www.radikal.com.tr/8479528479520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.