'Kendilerine güveniyorlarsa seçime girsinler'

'Kendilerine güveniyorlarsa seçime girsinler'
'Kendilerine güveniyorlarsa seçime girsinler'
Mevlana ve hoşgörünün diyarı Konya'da sert mesajlar veren Erdoğan "Birilerinin topu, tüfeği, hilesi varsa bizim de Allah'ımız var" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Şeb-i Arus törenlerine katılmak için gittiği Konya’da, Büyükşehir Kongre ve Spor Salonu’nda gerçekleştirilen toplu açılış törenine katıldı. Üç bakanın oğlunun da adının karıştığı operasyonla ilgili mesajlar veren Erdoğan hesaplaşma için 30 Mart yerel seçimlerini adres gösterdi.
Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:
TÜRKİYE MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL: Konya’da bir kez daha söz veriyorum. Sizin itimadınıza, güveninize asla halel getirmeyeceğiz sizin açtığınız yoldan, sizin çizdiğiniz istikametten asla ayrılmayacağız. Hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğiz. Siz arkamızda olduğunuz müddetçe Allah’ın izniyle geri adım atmayacağız. Haktan ve hak mücadelesinden asla ayrılmayacağız. Kardeşlerim, istedikleri kadar çirkin yollara tevessül etsinler. İstedikleri kadar kirli ittifakların içine girsinler, Konya’dan bir kez daha tekrar ediyorum, Türkiye’de artık söz milletindir, mühür milletin elindedir. Arkasına karanlık odakları alanlar, çeteleri alanlar bu ülkeye, bu millete istikamet çizemezler. Arkasına sermayenin, medyanın gücünü alanlar bu ülkenin istikametini değiştiremezler. Arkasına Türkiye içinde ve dışında birtakım karanlık çevreleri alanlar Türkiye’nin istikametiyle oynayamazlar, Türkiye’nin ayarlarını değiştiremezler. Türkiye, üzerinde operasyon yapılacak, üzerinde ameliyat yapılacak bir ülke değildir. Millet buna izin vermez. Bu milletin hükümeti olarak AK Parti iktidarı buna izin vermez. Kimin ne hesabı varsa, kendilerine güveniyorlarsa 30 Mart’ta seçim var, o seçime girsinler hesabı orada milletle görüşsünler. Hesabını sandık dışında görmek isteyenlere ne millet ne de biz müsaade etmeyiz, göz yummayız. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir. Türkiye, milletin çizeceği, milletin kararlarının yok sayılacağı 3. sınıf bir kabile devleti değildir. İçeriden ya da dışarıdan hiç kimse benim ülkemi karıştıramaz, benim ülkemde çirkin tuzaklar kuramaz. Terör, bu millete diz çöktüremedi, diz çöktüremez ve diz çöktüremeyecek.”
ALLAH BES, BAKİ HEVES: Birilerinin topu, tüfeği varsa, birilerinin her türlü hilesi, hurdası varsa, neyi olursa olsun bizim Allahımız var, bize o yeter. Bize millet yeter, millet, siz yetersiniz. Güzel bir kelamı kibar; ‘Allah bes, baki heves’. Yani Allah yeter, geri kalan hevadır, hevesdir” dedi.
21. YÜZYIL TÜRKİYE’NİN OLACAK: Bu bir müjdedir; 21. yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olacak. Bunu engellemeye çalışacaklar, bunu durdurmaya çalışacaklar ama bu aziz millet, ülkesine bayrağına, vatanına, devletine sahip çıkarak bu kutlu yürüyüşü inşallah tamamına erdirecektir.

‘Vekillikten de istifa etsin’

Başbakan Erdoğan, Konya’da açılış sonrası gazetecilerin sorusu üzerine İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün AK Parti’den istifası ile ilgili olarak “Beklemiyordum. Kendisine yakıştıramadım. Bu süreç içerisinde parti genel başkanının takındığı genel tavır ortadadır. Ama böyle bir tavrı takınmış bir genel başkana, partiye karşı bu tür açıklamalar yapmış olmasını yadırgadım ve doğru bulmuyorum. İstifasına üzülmedim. Gönül şunu arzu ederdi: Bir insan eğer bir partinin bayrağı altında seçime giriyorsa ondan sonra o partiyle hareket eder, ayrılıyorsa da sadece partiden ayrılmaz, eğer dürüstse o zaman parlamentodan, milletvekilliğinden ayrılır, çünkü bağımsız olarak parlamentoya gelmiş değilsin.” 

Vekil nasıl istifa eder?
 

Başbakan Erdoğan’ın Şükür’e yönelik sözleri bir milletvekili nasıl istifa eder sorusunu gündeme getirdi. TBMM İçtüzüğüne göre milletvekilli istifa talebini TBMM Başkanlığı’na sunar. Başkanlık divanı imzayı doğrulayıp talebi TBMM Genel Kurulu’na gönderir. TBMM’de yapılan oylama ile karar alınır.

‘Adli süreç devam ediyor’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İstanbul ve Ankara’da aralarında bakanların oğulları ve işadamlarının da olduğu operasyonla ilgili gazetecilerin sorusu üzerine “Bunların hepsi adli süreç neticelenmenden bir şey söylemem doğru olmaz” yorumunda bulundu.