Kendilerini ihbar eden TGB'lilere suç duyurusu

Kendilerini ihbar eden TGB'lilere suç duyurusu
Kendilerini ihbar eden TGB'lilere suç duyurusu
Kendilerini 'kızlı erkekli evde kalıyoruz' diyerek ihbar eden ve eve gelen polisleri kameraya kaydeden TGB'liler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın kızlı-erkekli öğrenci evleriyle ilgili yaptığı açıklamayı Eskişehir’de TGB üyeleri, kendilerini “evde kızlı erkekli alem yapılıyor” diye ihbar eden TGB’liler, gelen polis ekiplerini gizli çekimle kayda aldılar. Şikayetçi olunan daire kapısına “Biz Cumhuriyet’i Kızlı-Erkekli Kurduk!” yazısıyla karşılaşan polis ekipleri, öğrencileri gürültü yapmamaları konusunda uyarıp ayrıldı.

TGB’liler, ihbar telefonundan, polisin binaya gelmesi, daireye çıkması, öğrencilerle diyaloğunu ise gizli kamerayla kaydettiler.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre görevli polisler, TGB İl Başkanı G.K. ve Ulusal televizyon kameramanı H.Y. hakkında, “mizansen kurgu yapıp aşağılama, meşgul etme, görevlerinden alıkoyma, gizli çekimden” suç duyurusunda bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü ise konuyla ilgili, “Polisin suç olmayan konulara müdahale etmesi veya anayasal hak olan mesken dokunulmazlığının ihlal edilmesi gibi bir hareketi söz konusu olamaz. Bazı çevrelerin sanki bu anlayışın tersine, polis aleyhine olumsuz bir kanaat oluşturmak için çaba içerisinde oldukları, sosyal medyada bu yönden haberler ve kurgu ürünü görüntüler yayınladıkları gözlenmektedir. Ancak bu yayınların gerçekle bağdaşmayan kurgu haberler ve görüntüler olduğunun bilinmesini isteriz. Eskişehir’de 155 polis ihbar hattını arayarak, ihbarda mizansen olarak şikayette bulunduğu, gelen polis ekibinin eğer olursa hatalı davranışlarının gizli kamera ile tespit edilmek istendiği, ancak polis ekiplerinin nazik bir şekilde davranarak görevlerini yaptığı görülmüştür. Eskişehir polisi hukuk çerçevesinde görevini layıkıyla yapmıştır” denildi.