Kendimi yönetemiyorum örgütü nasıl yöneteyim?

Kendimi yönetemiyorum örgütü nasıl yöneteyim?
Kendimi yönetemiyorum örgütü nasıl yöneteyim?
DHKP\C'ye yönelik olduğu iddia edilen operasyon kapsamında tutuklananlardan biri de Yürüyüş Dergisi'nden Doğan Karataştan'dı.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

İlk kez 1996’da tutuklanarak cezaevine konulan ve hakkında kesinleşmiş hükmü bulanan Karataştan,
hafıza kaybı ve bedensel işlevlerini yerine getirememe olarak bilinen Wernicke Korsakoff sendromu hastalığına yakalandı. Bu hastalığı nedeniyle Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından affedilerek serbest bırakıldı. Ancak Karataştan, son yapılan operasyon kapsamında gözaltına alındı ve ‘kendimi yönetemiyorum, örgütü nasıl yönetirim’ demesine rağmen örgüt yöneticiliğinden tutuklandı.

Karataştan, 1997’de Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanarak örgüt üyeliği, meskun mahalde molotof atmak, patlayıcı madde bulundurmak gibi suçlardan toplam 21 yıl 8 ay ceza aldı. Cezası Yargıtay tarafından da onandı. Karataştan cezaevindeyken açlık oruçlarına katıldı. Wernicke korsakoff sendromu hastalığına yakalandı. Karataştan, hastalığı nedeniyle Cumhurbaşkanı Sezer kararıyla affedildi. Sezer’in kararı 5 Temmuz 2003 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlandı. Karataş’tan serbest bırakıldı. Bir süre bulamayan Karataştan’a Yürüyüş Dergisi’nde basın emekçisi olarak bir işi verildi. Yürüyüş Dergisi’nde son kalan birkaç kişiden biri olana ve uzun süredir herhangi bir gözaltına alınma işlemi yapılmayan Karataştan, son DHKP\C operasyonunda gözaltına alındı.

Karataştan, hakkında ‘Ateş’ ve ‘Çelik’ kod adlı gizil tanıklar ‘örgütü yöneticisidir’ şeklinde beyanlarda bulundu. Bu soru üzerine Karataştan, “Ben kendimi yönetemiyorum, örgütü nasıl yönetirim” şeklinde cevap verdi. Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevk edildi. Avukatlar Karataştan hakkında Cumhurbaşkanı Sezer tarafından verilen kararı mahkemeye sundu. Ancak Karataştan özgürlük hakimliği tarafından tutuklandı.

Raporum avukatımda ama o da gözaltında Karataştan, savcılık sorgusunda üzerine atılı suçları, gizli tanıkların ifadelerini kabul etmediğini söylüyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer’in kendisi hakkında verdiği kararı ve hastalığıyla ilgili raporun olduğunu belirten Karataştan, kararın ve raporların avukatı Ebru Timtik’te olduğunu onun da aynı operasyonda gözaltına alındığını söyledi. Savcılık sorgusuna giren avukat Halil Kocabaş, Karataştan’ın yüzde doksan hafıza kaybının olduğunu ancak raporların avukatı Timtik’de olduğunu tekrarlıyor. Savcılık sorgusu sırasında Kataştan’ın belgeleri sunulamadı. Ancak mahkeme aşamasında bu belgelere özgürlük hakimine sunuldu. Tüm bunlara rağmen Karataş’tan tutuklanmaktan kurtulamadı.