Kendin pişir kendin ye gazeteciliği...

Oyuncu Timuçin Esen'in yerde sürüklenerek gözaltına alınmasıyla biten gece, 'Olay yoksa olay çıkana kadar bunalt' tarzını tartışmaya açtı. Kesin olan tek şey, bu tarzın reytingi var
MEHMET ÖZDOĞAN


İSTANBUL - Oyuncu Timuçin Esen, Taksim’de bir gece kulübünden arkadaşlarıyla evine gitmek üzere çıkıyor. Paparazziler görüntü almak istiyor, sorular soruyorlar. Esen görüntü vermek, soruları cevaplandırmak istemiyor. Paparazzilerle Esen ve arkadaşları arasında arbede yaşanıyor. Olaya polis dahil oluyor, paparazziler ‘gömleklerinin yırtıldığını’ göstererek Esen’den şikâyetçi oluyorlar. Polis geliyor, “Ben evime gidiyorum, bırakın beni” diyen Esen’i kelepçeleyip yerlerde sürüyerek emniyete götürüyorlar. Esen’in kafasında altı dikişlik yara var, arkadaşının dudağı patlamış. Kameralar hâlâ kayıtta.
Oyuncu Timuçin Esen’in çarşamba gecesi yaşadığının benzerleri, aynı sokaklarda daha önce başka ünlülerin başına da birçok kez geldi.

Berrak hanım sağır mısınız?
Fox TV’de yayımlanan ‘Bizden Kaçmaz’ adlı programın magazin muhabiri, bir yıl önce Beyoğlu’nda arkadaşlarıyla yürürken, sorduğu soruları yanıtsız bırakan oyuncu Berrak Tüzünataç’a, “Berrak Hanım, sağır mısınız?” diye üsteliyordu. Kamera daha sonra, Tüzünataç’ın yanında bulunan arkadaşı yönetmen Serdar Akar’a yönelip tahammül sınırını aşıyor, Akar da elindeki bastonu sallıyordu. İstediğini alan paparazzi, şu cümleleri sıralıyordu: “Kameraya mı vuracaksınız? Biz size ne yaptık Serdar bey, niçin agresifsiniz?”

‘Sevgilim aynı, giysim kapalı’
Bir başka örnekte de paparazzilerle kavgası sembolleşmiş bir isim var: Oyuncu Hande Ataizi. Ataizi, Taksim’de bir muhabirin uzattığı mikrofonu yere fırlatıp, şemsiyeyle kameramana vuruyor. Şemsiye parçalanana kadar vurmaya devam eden Ataizi, kendisini şöyle savunuyor:
“Yanımdaki sevgilim aynı, kıyafetim gayet kapalı. Niye çekiyorlar anlamıyorum. Kamerayı almış şemsiyenin altından burnuma tutuyor, öbürü kulağıma... Beni taciz ediyorlar.”

Uğur Yücel ölümden döndü!
Son hedeflerden biri oyuncu ve yönetmen Uğur Yücel. Arkadaşlarıyla yemek çıkışı ‘yakalanan’ Yücel de sorulara cevap vermiyor. Metrelerce Yücel’i takip eden paparazzi, magazin muhabirinin soruları ısrarla devam ederken, yere kapaklanıyor. Fox TV, Yücel’in düşme nedenlerini sıralıyor: “Havalara bakıyordu, önündeki küçük çukuru görmedi, ellerinin ceplerinde oluşu da düşmesinde etkili!” ‘Uğur Yücel ölümden döndü’ başlığıyla yayımlanan haberin sonu şefkatli: ‘Uğur Yücel’e geçmiş olsun diyoruz’ .
Beşiktaş’ta bir balıkçıda kız arkadaşı olduğu iddia edilen bir kadınla yemek yiyen tiyatrocu Levent Kırca da karşısında paparazzileri görünce, “Yanınızdaki bayan kim?” ısrarı üzerine, “Özel hayatımdan size ne?’ diye tartışıyor. Sonrası yaka paça kavga...

‘Beyoğlu’nda sarhoş olmanın faturası vardır’
Posta Magazin Müdürü Müge Dağıstanlı: Her iki tarafta da suç var. Beyoğlu, Kuruçeşme ve Nişantaşı’nda aşırı sarhoş olmanın, hele bir ünlüyseniz, faturası var. Gazetecilerin de asabi sanatçılara karşı dikkatli davranması gerekiyor. Üst üste soru sormaları tacize giriyor. Nişantaşı veya Beyoğlu’nda özel hakkın ihlali söz konusu olamaz. Gazeteciden hoşlanmıyorsanız gizli saklı yerlerde dolaşmalısınız. Basın zaten Beyoğlu, Kuruçeşme, İstinyepark ve Nişantaşı’nın dışına çıkmıyor.

Milliyet Gazetesi Magazin Müdürü Birsen Altuntaş: Hangi işi yapıyor olursak olalım, önce insanız. Esen’in yerlerde yuvarlanarak ‘Sarhoşum, sadece evime gitmek istiyorum’ diyerek polise bağırdığı görüntü içler acısı bir durum... Karşımızdaki kişi alkollü ve konuşmak istemiyor. Orada çekim yapmayı bırakmak gerek. Gece çalışan arkadaşlarımın haber bulma telaşıyla ne kadar zor şartlar altında olduğunu iyi biliyorum ama Esen olayında gelinen son noktayı vicdanen onaylayamıyorum.

Magazin Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tosun: Bazı arkadaşlar maalesef soru sorarken dozunu kaçırıyor. Her sanatçının ayrı bir yaşantı tarzı, karakteri var. Bir gazetecinin duruşu olması gerektiği gibi, kime nasıl hitap edeceğini de bilmesi gerekiyor. Hem saygılı olacak hem de saygı görecek elemanlara ihtiyaç var. Böyle gazeteciler aslında var. Meslekten uzaklaştırılmış kaliteli arkadaşlar işsiz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç: Magazin gazetecilerinin görevlerini meslek ilkelerini zorlamadan yapmaları, haber kaynaklarının da konumlarının bilincinde olmaları gerektiğini anımsatmak isterim.

Çağdaş Gazeteciler Derneği: Magazin muhabirlerinin haber bulmaktan daha çok, haber yaratma, haber yapmak istedikleri kişilerin rızaları alınmadan, ısrarlı davranışlarını bazen şiddet ve zora dönüştürdükleri bazen kavga ederek habere kendilerini dahil etmeleri, artık sıkça rastlanılan bir durum haline gelmiştir. Elbette, magazin muhabirliği de gazetecilik mesleğinin en çileli, en yorucu dallarından biridir. Ama unutulmamalıdır ki, magazin muhabirliği de gazeteci mesleğidir. ...

Okan Bayülgen: Avrupa ve Amerika’da paparazzi basın mensubu olmaz. Olmasın ki sanatçı ile paparazzi rahatça dövüşsün. Gazeteci-paparazzinin ayrımının bizim ülkemizde de yapılması gerek.