Kendini gökyüzünde hür hissediyordu

Kendini gökyüzünde hür hissediyordu
Kendini gökyüzünde hür hissediyordu

Osmaniye’de Amanos Dağları bölgesinde F-16 savaş uçağının düşmesi sonucu şehit olan pilot üsteğmen Hamza Gümüşsoy’un babası emekli öğretmen Yunus Gümüşsoy, oğlunu uçurup, sevdasına gönderdiğini söyledi. Gümüşsoy, “Oğlum, ‘göklerde kendimi hür hissediyorum baba’ diyordu” dedi.
Oğullarının şehit düştüğünü Mersin’deki yazlıklarında öğrenen ikisi de emekli öğretmen olan anne Zübeyde Gümüşsoy ve baba Yunus Gümüşsoy, dün sabaha karşı memleketleri Aksaray’daki evlerine geldi. Yunus Gümüşsoy, oğlunu sevdasına uçurduğunu belirtti. Oğlunu en son 2 hafta İncirlik’deki nöbetinde gördüğünü ifade eden Gümüşsoy, “Kendimi göklerde hür hissediyorum baba’ diyordu. ‘Oğlum sıkıyor muyum seni?’ dedim. ‘Yok baba’ derdi. En son 2 hafta önce İncirlik nöbetinde görüşmüştük. Oğlumu vatana kurban verdim. Vatan sağ olsun” diye konuştu. Anne Zübeyde Gümüşsoy ise evladını yetiştirip vatana yolladığını anlatırken, şöyle devam etti:
“Şehit olarak geliyor, acımı içime basacağım artık. En son telefonla görüştük. Çok şaka yapardı benim ile ilgili. Sürekli neşelendirirdi. Saygılıydı ve her zaman için gurur duydum oğlum. Tertemiz yetiştirdim. Vatana yolladım. Şimdi şehit olduğu için gurur duyuyorum.”
Şehidin Gümüşsoy’un, gövdesinde altın rengi ay-yıldız bulunan ‘SoloTürk’ uçağı önünde çektirdiği fotoğrafı sosyal paylaşım sitesinde yayınlayan şehidin silah arkadaşları, Hamza Gümüşsoy’un en büyük hayalinin ‘SoloTürk’ pilotu olduğunu belirtti. Gümüşsoy’un 2008’de Hava Harp Okulu’ndan mezun ve bekar olduğu belirtildi.