Kene kartı geldi ama kene ölümleri sürüyor

Kene kâbusuna karşı geliştirilen 'kene kartı' Türkiye'de de satışa çıktı. 23 yaşındaki Hatice Çalışkan, eczanelerde 5 YTL'den satılacak kartı göremeden öldü.

İSTANBUL / YOZGAT - Kene kâbusuna karşı geliştirilen 'kene kartı' Türkiye'de de satışa çıktı. 23 yaşındaki Hatice Çalışkan, eczanelerde 5 YTL'den satılacak kartı göremeden öldü.
Kenelerle bulaşan kırım kongo kanamalı ateşi hastalığ, Türkiye'de bir günde iki genç kadını öldürdü. Bolu'nun Macarlar Köyü'nde yaşayan 33 yaşındaki Seher Döner'in ardından Yozgat'ın Çekerek ilçesinden 23 yaşındaki Hatice Çalışkan da kırım kongo kanamalı ateşi (KKKA) tedavisi gördüğü hastanede öldü. Çalışkan'ın cesedi dün köyünde, üzeri kireçlenerek toprağa verildi. Hatice ve eşi Hamza Çalışkan'ı 10 gün önce tarlada çalışırken kene ısırdı. İki gün sonra başağrısı, bulantı gibi şikâyetlerle hastaneye gelen Mahza Çalışkan, "Keneleri kendimiz çıkardık" deyince çift, KKKA tedavisine alındı. Ama genç kadın kurtarılamadı, eşi Hamza Çalışkan'ın durumuysa iyiye gidiyor.
Aynı köyde geçen yıl da 55 yaşındaki bir kadın KKKA sonucu ölmüştü. Muhtar Ali Çetin, "Köylüler keneyi 'Bizim kene, bir şey yapmaz' diye sahipleniyorlar. Bu acıyı ikinci kez yaşıyoruz. Başkaları yaşamasın, kene ısırınca hemen sağlık kuruluşuna gitsinler" dedi. 33 yaşındaki Seher Döner de kene ısırdıktan beş gün sonra şikâyetleri ağırlaşınca doktora gitmişti.
KKKA dişi kenelerle bulaşıyor. Ama sadece virüs taşıyıcısı olanlarla. Hastalık bu yılın ilk yedi ayı ayında 248'i aşkın kişiye bulaştı. 16 kişinin KKKA'dan öldüğü kesinleşti. Ölenlerin çoğu tarım ve hayvancılıkla uğraşan, dolayısıyla sık sık kene ısırığı yaşama riski olan kimselerdi.
5 YTL'den satılmaya başlanan kene kartı uç kısmında bulunan kıskaç sayesinde kenenin kolayca tutulup çıkarılmasını sağlıyor. Ancak keneyi çıkardıktan sonra bir sağlık kuruluşuna başvurulması isteniyor. Kart cepte, cüzdanda kolayca taşınabiliyor. Kene kartları Türkiye'de KKKA vakaları görülmeye başlandığı anlaşılır anlaşılmaz, Türkiye'ye gelen Alman turistlere pazarlanmaya başlanmıştı. (Radikal, aa)