Kene 'kuş gribi'ni solladı

Kenelerle yayılan kırım konga kanamalı ateşi hastalığı, Türkiye'de bir ara kâbus yaratan kuş gribini solladı. Bu yıl hastalıktan ölenlerin sayısı 13'e vardı.

AYDIN - Kenelerle yayılan kırım konga kanamalı ateşi hastalığı, Türkiye'de bir ara kâbus yaratan kuş gribini solladı. Bu yıl hastalıktan ölenlerin sayısı 13'e vardı.
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde KKKA şüphesiyle tedavi edilen Aysel Özer hayatını kaybetti. Dört gün önce Yenipazar ilçesinin Hamzabali Köyü'nde kene ısırması nedeniyle hastanede tedavi altına alınan evli ve üç çocuk annesi Özer kurtarılamadı. Özer'in, KKKA'dan ölen ilk kişi olduğu bildirildi. Özer'in ölümüyle birlikte bu yıl KKKA'dan ölenlerin sayısı 13'e yükselmiş oldu. Hastalık 100'ü aşkın kişide görüldü. Vakalara özellikle İç Anadolu'nun kuzeyi, Orta ve Batı Karadeniz'de rastlanıldı.
Öte yandan Çorum'un Sungurlu ilçesinde bir ayda 70 kene ısırması görüldü. Sungurlu Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Yıdız, günde iki-üç vakanın hastaneye başvurduğunu, sağlık personelinin keneyi çıkararak müdahale ettiğini söyledi. Vücudunda keneyle gelenler 10 gün kontrol altında tutuluyor, gerek görülürse Çorum veya Ankara'ya sevk ediliyorlar.