Keneler 172 kişiyi hasta etti, 10'u öldü

Sağlık Bakanlığı, bu yıl kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı (KKKA) tespit edilen hasta sayısının 172'ye çıktığını, 10 kişinin ise bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

SAMSUN - Sağlık Bakanlığı, bu yıl kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı (KKKA) tespit edilen hasta sayısının 172'ye çıktığını, 10 kişinin ise bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.
Son KKKA kurbanı, 43 yaşındaki Yeter Yılmaz. Samsun'un Vezirköprü ilçesinin Kuyumcu Köyü'nde yaşayan Yeter Yılmaz, üç gün önce kene tarafından ısırılınca Vezirköprü Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Buradaki ilk müdahalesinin ardından Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Yılmaz'a KKKA teşhisi konuldu. Doktorların müdahalesine rağmen Yeter Yılmaz, önceki akşam hayatını kaybetti. İlçe Sağlık ve İlçe Tarım Müdürlüğü, köydeki olası başka vakaların önlenmesi için çalışma başlattı.
Kenenin yol açtığı KKKA vakaları sayısı yüksek, ancak bu hastalıktan ölüm oranı Türkiye'de yine de düşük. Dünyada KKKA'dan ölüm oranı yüzde 10'ken, Türkiye'de yüzde 5.6 civarında.