Kent Ekmek İşçileri oturma eyleminde

Kent Ekmek İşçileri oturma eyleminde
Kent Ekmek İşçileri oturma eyleminde
İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi Grand Plaza bünyesinde faaliyet gösteren Kent Ekmek Fabrikası'nda çalışan ve toplu iş sözleşmesindeki uzlaşmazlık nedeniyle 41 gündür grevde olan 65 işçi oturma eylemine başladı. Büyükşehir Belediyesi önündeki eylemde konuşan Tek Gıda-İş Sendikası 7 No'lu Şube Başkanı İbrahim Bircan, sosyal haklarda iyileşme sağlanmasına karşın ücretlerle ilgili gelişme olmaması nedeniyle grevin sürdüğünü söyledi.

RADİKAL - 41 gündür grevde olan Kent Ekmek Fabrikası işçileri oturma eylemine başladı. Büyükşehir Belediyesi önünde başlayan oturma eyleminde açıklama yapan işçilerin üyesi olduğu Tek Gıda-İş 7 No'lu Şube Başkanı Bircan, her platformda uzlaşmadan yana olduklarını açıkladıklarını ve ilk taleplerinden bazı fedakarlıkta bulunduklarını söyledi. Buna karşın işverenin sosyal haklarda bazı iyileştirmelere gittiğini ancak ücrette artış yapmadığını belirten Bircan "Buradaki çalışanlar 1200 ile 1400 TL arasında maaş alıyor. Hükümet'in asgari ücreti 1300 TL yapması söz konusu. Böyle bir durumda asgari ücretin altında kalacaklar. Yada asgari ücret kadar maaş alacaklar. Belediye yönetiminin olumlu adım atmaması durumunda eylemlerimiz ve grev sürecek" dedi.

Bircan, grev nedeniyle 65 işçinin yanısıra bu fabrikada üretilen günde 60 bin ucuz ekmeği tüketen İzmirlilerin, büfecilerin ve glutensiz ekmek de üretilmediği için Çölyak hastalarının da olumsuz etkilendiğini söyledi.

Eyleme destek veren DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Grand Plaza bünyesinde çalışanların örgütlü olduğu Türk-İş'e bağlı Toleyis'in sözleşme imzaladığını, DİSK'e bağlı Sosyal-İş ve TekGıda-İş'in imzalamadığını söyledi. Sosyal-İş'in de 10 Ocak'tan itibaren grev kararı alması durumunda DİSK'in binlerce işçisiyle grevdeki işçilerin yanında olacağını söyledi.
DHA