Kent, işçi yövmiyeleriyle 'dönüştü'!

Kent, işçi yövmiyeleriyle 'dönüştü'!
Kent, işçi yövmiyeleriyle 'dönüştü'!
Kocaeli Belediyesi'nin satışa sunduğu kentsel dönüşüm konutlarında çalışan işçiler 1.5 yıldır maaşlarını alamadıklarını söyleyerek yüklenici firma Ekşioğulları İnşaat'ı protesto etti.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Kocaeli Belediyesi’nin ‘ilk kentsel dönüşüm projesi’ olarak lanse ettiği konutlar tamamlandı, satışa sunuldu. İnşaatlarda 2006-2011 arasında çalışan 30’un üzerinde işçi maaşlarının 1.5 yıldır ödenmediğini söyleyerek bugün yüklenici firma Ekşioğulları İnşaat’ın Üsküdar ofisinin önünde eylem yaptı. İnşaat İşçileri Derneği’ne göre, işçilerin alacakları 3 bin ile 30 bin lira arasında değişiyor, toplamda ise 300 bin lira civarında.
Alacaklı işçilerin çalıştıkları inşaatlar arasında ‘Kocaeli'nde ilk Kentsel Dönüşüm projesi’ olarak lanse edilen 588 konutluk ‘Erenler Cedit’ ve deniz manzaralı, kapalı yüzme havuzlu ‘Akçakent Konutları’ da bulunuyor.

30 BİN LİRA BİR YILDIR ÖDENMEDİ
Ekşioğulları’na mahkemesinde dava açarak kazanan işçilerden biri Ali Kul. Bir yıl önce sonuçlanan davada Kul’un 29 bin 953 lira alacağı olduğu kararı çıkmış fakat firma ödemeyi hâlâ yapmamış. Ali Kul’un avukatı Zafer Mutlu, "Ekşioğulları’nın üzerinde kayıtlı tek bir gayrimenkul bile gözükmüyor, alacak sonuçsuz kaldı. Beklemekten başka çaremiz yok" dedi.
Kocaeli Belediyesi’nin iştiraki Kent Konut A.Ş., sorumluluğun yüklenici firma olan Ekşioğulları İnşaat’ta olduğunu söylüyor. İş Kanunu’nun 36. maddesine göre Kent Konut A.Ş gibi kamu ihale kurumları, üç aylık ücret dışında işçi alacaklarından sorumlu tutulamıyor. Bu durumda işçilerin tek muhatabı Ekşioğulları İnşaat...

'HEPSİ SÖZ VERİP GİTTİ'
İşçilerden Seyit Ali Bağaç, 29 ay Akçakent Konutları inşaatında gece bekçisi olarak çalıştı. Yedi maaş alacağı olduğunu söyleyen Bağaç, "Her gece 12 saat çalıştım, dört bayram tatil yapmadım. İnşaat bitene kadar dayandım, çıkmadım. Bütün yetkililer söz verip gitti, hepsi yalan çıktı. Emeklerimiz haram olsun" dedi.

TOKİ’DEN EN ÇOK İHALE ALAN FİRMALARDAN

İnşaat İşçileri Derneği başkanı Mustafa Akyol, Ekşioğulları İnşaat’la görüştüklerinde firmanın kendilerine ‘maddi sıkıntıları’ olduğunu söylediğini belirtti. Akyol, ‘‘TOKİ’den en çok ihale alan firmalar arasında yer alan, TUSKON ( Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu) ve ASKON (Anadolu Aslanları İşadamları Derneği) üyesi Ekşioğulları İnşaat’ın ücret alacaklarını ödeyemeyecek durumda olması gerçeği yansıtmıyor’’ dedi.