@ismailsaymaz

Kent tarımına kadın eli

Ulaşılabilir Yaşam Derneği'nin Kent Tarımı Projesi meyve vermeye başladı. İstanbul Gürpınar'daki 10 dönümlük araziye ortaklaşa sahip olan 25 kadın eğitim görmeye başladı.
Türkçe, Kürtçe ve Boşnakça sohbetler eşliğinde organik sebze üretiminin inceliklerini öğrenen yoksulluk sınırındaki kadınlar artık geleceğe umutla bakıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Gürpınar'da, Büyükçekmece Gölü ile Marmara Denizi'nin kestiği yere bakan 10 dönümlük tarlada, 25 kadın, el ele vermiş pamuk toplar gibi taş ayıklıyor. Taşlar bir köşede biriktikçe umutları artıyor. Beri yanda, Türkçe, Kürtçe ve Boşnakça gülümseyişler eşliğinde, gübre ve kumdan oluşan harç karılıyor. Naime Korkmaz, harcı avuçlarken, 'Mübarek, Siirt helvasına dönmüş' diyor. Ve az sonra tohumlar toprağa gömülüyor.
İlk tohumla, kentteki ilk 'kent tarımı' da filizleniyor. Ulaşılabilir Yaşam Derneği'nin (UYD) uygulamaya başladığı 'Kent Tarımı' projesi, yoksul 25 kadının ortaklığı ve elbirliğiyle 'organik sebze' üretimine dönüşüyor.
AB ve İş-Kur destekliyor
Kadınlar mavi-beyaz kareli gömlekleri ve sarı eldivenleriyle toplam 10 dönümlük tarlanın içinde 'Yaşar ustalarını' dinliyor. Yaşar Gülşen, yılların deneyimiyle ekim için hazırlayacakları 'tınılı toprağı' anlatıyor kadınlara. Bunun için gübre ve kum yığınları karılarak harç haline getiriliyor. Her bir kadın sırayla küreğin sapına yapışıyor, harca girişiyor.
Kadınların harç eğitimi sürerken, UYD'nin Proje Koordinatörü Cem Korkmaz, elinde bidonlar, su kuyusuna koşturuyor. Korkmaz, 'Kent Tarımı' projesinin bir yıl önce başladığını belirtiyor. Avrupa Birliği (AB) ve İş-Kur tarafından desteklenen proje kapsamında önce Gürpınar Belediyesi'nden arazi istenmiş, sonra kaymakamlık ve muhtarlıkların da yardımıyla 'yoksulluk sınırındaki' 25 kadın seçilmiş. Proje kapsamında, her birine eşit biçimde bölüştürülecek 10 dönümlük arazide, yaklaşık bir ay önce de eğitimlere başlanmış. Bu, kadınların ilk eğitim günlerinden biri.
Kadınlar keyifli
Kadınlardan Zümra Selimbegoviç, Yugoslav göçmeni. Çocukluğu Bosna Hersek'teki Pirane köyünde geçmiş. Bu yüzden toprağa yabancı olmadığını söylüyor: "Köyümde fasulye, mısır ve kabak ekerdik. Ne yazık ki, 30 yıldır topraktan uzaktaydım." Selimbegoviç, sigarasını keyifle içerken, "Burası artık bizim toprağımız" diyor.
Mürüvvet Ünlü, azığındaki odun ekmeği, domates ve salatalığı Yugoslav göçmeni arkadaşlarıyla bölüşüyor. Ünlü, kızı Elif Nur'la geldiği eğitimde, girişkenliğiyle öne çıkıyor; taş topluyor, harç karıyor, tohum ekiyor, "Bayanlar biraz 'hızlancak' olun" diyerek uyarıyor.
Köyünü özleyen de var
Hatice Ayata, Kayseri'de doğduğu ve uzun bir süre Ankara'da yaşadığı için toprağı pek tanımıyor. Ayata, kendine kalsa, tarlada yazlık sebzelerin yerine karpuz ve kavun ekeceğini anlatıyor. Şirin Ayaz, Erzurumlu. Ayaz, 14 yıl önce evlenerek ayrıldığı Erzurum'un Tekman ilçesine bağlı Kaleci Köyü'nde bahçelerinin olduğunu belirtiyor. Ayaz'a göre, İstanbul'daki tarla yine de köyündekinin yerini tutmuyor, "Bostanımızda pancar ve kartul (patates) eker, toplardık. Orası bir başkaydı" diyor.
'Harç, Siirt helvasına döndü'
Naime Korkmaz, Dereağzı'ndaki evinin bahçesinde soğan, domates, biber ve mısır yetiştiriyor. Elinin toprağa yatkınlığı, harç kararken hemencecik belli oluyor. Korkmaz, harcı avuçlayarak, "Siirt helvasına döndü" diye espri yapıyor. Kadınlar daha sonra topluca 'Yaşar ustanın' yardımıyla kardıkları harcı, 'viol' adı verilen, tohum ekmek üzere içine toprak doldurulan plastik nesneye dolduruyor. Sıradaki işlem, viollere tohum ekmek.
İşin sonu kooperatif
Proje asistanı Derya Yalçın, projenin bir yıl süreceğini, kadınlara haftada üç eğitim verildiğini ve ders başına da 10 YTL ödendeğini söylüyor. Yalçın, yılın sonunda, tüm tarla ve gelirin kadınlar arasında eşit biçimde bölüştürüleceğini ve daha sonra da kooperatif kurularak, yönetimin kadınlara devredileceğini anlatıyor.
Depremin ürünü
Ulaşılabilir Yaşam Derneği (UYD), 1999 yılındaki Düzce depremi sonrası bölgeye giden bir grup gönüllü tarafından kuruldu. UYD, bugüne kadar, Düzce Rehabilitasyon Merkezi ve Düzce Uaşılabilir Yaşam Özel Rehabilitasyon Merkezi'ni hizmete soktu. Ayrıca, 2002 yılındaki Afyon ve 2003 yılındaki Bingöl depremleri sonrası iki ayrı kentte 'Acil Dönem Müdahale Programı' oluşturuldu. Bunun yanı sıra Afyon ve Tunceli'de 'Kırsal Kalkınma' projeleri hayata geçirildi. UYD halen Düzce'de engellilere yönelik olarak 'Engelsiz Yaşam Alanı Projesi'
kapsamında 25 konutluk toplukonut projesi üzerinde çalışıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7454267454260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.