Kenti yıkan hatalar zinciri

Kar yağışının günler öncesinden 'geliyorum' demesine karşın ulaşımın 15 saat süreyle felç olması, beş temel hatadan kaynaklandı.

İSTANBUL - Kar yağışının günler öncesinden 'geliyorum' demesine karşın ulaşımın 15 saat süreyle felç olması, beş temel hatadan kaynaklandı.

 • Meteoroloji'nin aralıksız sürecek kar yağışı ve tipi uyarısına rağmen trafiğe çıkacak araçlara 'zincir' takma zorunluluğu getirilmedi. Zincirsiz trafiğe çıkma yasağı dün sabah konuldu. Buzlanan yollarda kayan ve devrilen birkaç araç, TEM ve E-5 çevreyollarını kilitleyerek şehir ulaşımını felç etti.
 • İstanbul son yıllardaki en yoğun kar yağışını karşılamaya hazırlanırken ulaşımdaki yoğunluğu azaltmak için idari tatil ilan edilmedi. Karın tipiye dönüştüğü sıralarda kamu kuruluşlarının saat 16.00'da tatil edilmesi ve tüm kamu personelinin aynı anda trafiğe çıkması, yoğunluğa zirve yaptırdı.
 • Yetkililerin uyarısına rağmen sürücülerin toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine özel otomobillerinde tek başına trafiğe çıkması, yollardaki yoğunluğu 'akmayan' trafiğe dönüştürdü.
 • Kar temizleme ve ilk müdahale ekipleri yetersiz kaldı. Kritik kavşaklarda kar yeterince temizlenmediği için yüksek noktalarda tipiye maruz kalan yollar kapandı. Kar yağışının yoğunluğu dozerlerle müdahale gerektirirken küçük araçlarla kar kürülmesi, Mahmutbey kavşağını kardan kapattı.
  Topkapı-Mahmutbey istikameti kilitlenmişken, boş olan istikamete ek şerit açılarak trafiğin rahatlatılması düşünülemedi. Bu önlem dün alındı.
 • Sıkışan trafikte sürücülerin emniyet şeridini de kullanması, kurtarma ekiplerinin müdahale etmesini engelledi. Çekiciler yolda kalan araçlara ulaşamayınca yollar açılamadı. 5 bin belediye ve 4 bin emniyet görevlisi, 15 saat boyunca çaresizlik içinde sabah olmasını bekledi.
  Ulaşım Dairesi: Biz de hatalıyız
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, trafik işkencesinde zincirsiz araç kullanılması ve emniyet şeridinin kapatılmasının çok etkisi bulunduğunu ancak kendilerinin de hatalarının olabileceğini belirtirken şöyle konuştu:
  "Tüm kamu personeli aynı anda trafiğe katıldı. Sanki İstanbul'daki 1.5 milyon araç da trafikteydi. Ayrıca vatandaş emniyet şeritlerini kapattığından müdahale edemedik. Sürücülerin zincir takmadan trafiğe çıkmaması gerek. Kaymadan kaynaklanan 500 kaza meydana geldi. Hadımköy'de üç TIR'ın devrilmesinin faturası TEM Kâğıthane Viyadüğü'ne kadar yolun kapanması oldu. Elbette biz de yanlış yapmış olabiliriz. Mahmutbey gibi birkaç yüksek nokta vardı. Kar o kadar şiddetliydi ki, bu noktaları açık tutmak için gönderdiğimiz araçlar yetersiz kaldı. Bizim hatamız, dozer göndermemek."