Kentin göbeğinde eşkıya pususu

Cep telefonu yüzünden katledildi

Avcılar'da hırsızlığa önlem için işyerindeki cep telefonlarıyla evine
giden Turgay Baki başından vurularak öldürüldü. Gaspçılar cep telefonlarını alıp kaçarken geriye gözü yaşlı bir anneyle kız kardeş kaldı.

İSTANBUL - Cep telefonu bayii 30 yaşındaki Turgay Baki'nin işyerinde hırsızlık yapılmasından endişe duyuyordu. Baki, hergün olduğu gibi saat 23.30 sıralarında işyerindeki cep telefonlarını yanına alarak Avcılar Kocamustafapaşa Mahallesi Defne Sokak'taki evine doğru yola çıktı. Ama İstanbul sokakları güvenli değildi. Baki'nin yolu evine yaklaşık 200 metre kala kimliği belirsiz kişilerce kesildi. Baki'yi başından tabancayla vuran saldırganlar, yanındaki cep telefonu dolu poşeti alarak kaçtı. Baki olay yerinde hayatını kaybetti.
Emniyet Genel Müdürlüğü rakamlarına göre 2006'da asayiş suçları yüzde 61, şahsa karşı işlenen suçlar yüzde 62, mala karşı işlenen suçlar yüzde 60 arttı. Rakamlar kapkaçın neredeyse ikiye katlandığını gösterdi. 2005'te 7 bin 168 kapkaç olurken; bu sayı 2006'da 12 bin 154'e fırladı. 2006'da 7 bin 770 şahıstan gasp-yağma, 192 evden gasp-yağma, 428 işyerinden gasp-yağma, sekiz bankadan gasp-yağma kayda geçti.
Turgay Baki'nin taşıdığı cep telefonları için öldürülmesi Emniyet'in istatistiklerini sadece bir sayı artırdı. Ama cinayetin işlendiği yere 200 metre uzaktaki evde yaşananları istatistiğe dökmek mümkün değildi. Ailesi Baki'yi 01.30'a kadar bekledi. Uzun süren bekleyiş sokakta polisleri görünce yerini endişeye bıraktı. Aile fertleri kalabalığın içinden geçerek cesedi gördüğünde şok geçirdi. Cesedi teşhis eden kız kardeş Filiz Baki sinir krizi geçirdi.
'Ne olur kâbus olsun'
Polis ekiplerinin sakinleştirmeye çalıştığı Filiz Baki, yalvararak ağlamaya başladı. "Bu kâbus olsun" diye haykıran Filiz Baki'yi yakınları güçlükle sakinleştirebildi. Filiz Baki cesedin başından uzaklaştırıldıktan sonra anne Halime Baki olay yerine geldi. Cesedi gören anne de ağlamaya başladı. Ağıtlar yakan anneyi, yakınları sakinleştirmeye çalıştı, ancak başarılı olamadı. Yaşadığı büyük acıya dayanamayan anne bayılarak yere yığıldı.
Bu sırada Baki'nin diğer yakınları da olay yerine geldi. Cesedi görmek isteyen yakınları polis engellemeye çalıştı. Polis ekipleri durumu soranlara kaza yanıtını verdi. Ancak cevaplardan tatmin olmayan Turgay Baki'nin yakınları cesedin yanına gitmek istedi.
Arbede çıktı
Polis ekipleriyle Baki'nin yakınları arasında itiş-kakış yaşandı. Bir süre cesedi izleyen Baki'nin yakınları cenaze aracını görünce tekrar gözyaşlarına boğuldu. Baki'nin kız kardeşi Filiz ile anne Halime, bir türlü sakinleştirilemedi. Anne ile kız kardeş bir süre sonra bayıldı. Cesetse cenaze aracına konularak Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı. (Radikal, dha)