'Kentsel dönüşüm lobisi' ağa takıldı!

'Kentsel dönüşüm lobisi' ağa takıldı!
'Kentsel dönüşüm lobisi' ağa takıldı!
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Beyoğlu’nda Gezi Parkı’nın yerine yapılacak Topçu Kışlası, Hasankeyf’i sulara gömecek Ilısu Barajı, kuzey ormanlarını katledecek 3. köprü, nehirlerimizin can suyunu kesen HES’ler… Kamuya ait ortak alanlar inşaat firmalarına teslim edilirken bir grup gönüllü, “Mağdurlar yerine failleri ifşa edelim” diyerek ‘Mülksüzleştirme Ağları’ adında bir veritabanı ve harita hazırladı.
İlk kez Gezi Parkı’nda buluşan grup, 3. havaalanından Emek Sineması’na, Maslak 1453’ten Sulukule’ye birçok mega projenin sicilini araştırdı ve haritaya döktü. Harita bugün mulksuzlestirme.org adresinde yayına giriyor, 200’ün üzerinde proje içeren ilk versiyonu ise İstanbul Bienali kapsamında 14 Eylül ’den itibaren Karaköy Rum İlkokulu’nun çatı katında sergilenecek. Şimdilik üç harita var: Şirketler-projeler ağı, yönetim kurulu üyelerinin ortaklıkları ve el konulan azınlık mülkleri…
Harita, sanatçı Burak Arıkan’ın hazırladığı yazılım ile kendiliğinden organize olarak ilişkiler ağındaki merkezi aktörleri, bağlantıları ve kümeleşmeleri gözler önüne seriyor. Birbiriyle sık ortaklık kuran şirketler yakın duruyor. Ayrıca bazı şirketler arasında sıkı ortaklık varsa bunlar ayırt edilebilir bir küme oluşturmaya başlıyorlar. Örneğin haritanın ilk taslağında TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun Ağaoğlu ile ‘yakın ilişkisi’ açık açık ortada.
Veriler birçok kaynaktan derlendi: Meclis soru önergelerine verilen cevaplar, Ticaret Sicil Gazetesi ve İstanbul Ticaret Odası kayıtları, basında çıkan ihale haberleri… Özellikle de araştırmacılar ve gazeteciler için bir kaynak olacak şekilde tasarlanan haritalarda her bilginin kaynağı belirtildi.