'Kentsel dönüşüm'dü, kentsel savaşa dönüştü!

Başkentte, 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamına alınan Dikmen Vadisi, dün gecekondu sahipleriyle polisin savaşına sahne oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin projesi kapsamında...

ANKARA - Başkentte, 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamına alınan Dikmen Vadisi, dün gecekondu sahipleriyle polisin savaşına sahne oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin projesi kapsamında, gecekonduları yıkmaya giden belediye ekipleri mahalle halkının taşlı sopalı tepkisiyle karşılaştı. Çıkan arbedede 20'si polis, 30 vatandaş yaralandı, bir gazetecinin de ayağı kırıldı.
Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 3. ve 4. etaplardaki yıkımı önceden planlanan gecekonduların boşaltılarak yıkılması için dün sabah çalışmanın yapılacağı mahalleye gitti. Ancak çok sayıda çevik kuvvet polisi ve panzerler eşliğinde yıkıma başlamak isteyen belediye ekipleri, mahalle sakinlerinin taşlı sopalı direnişiyle karşılaştı. Bunun üzerine harekete geçen çevik kuvvet, olaya müdahale ederek üç kişiyi gözaltına aldı. Olayları görüntülemeye çalışan İHA kameramanı Özgür Yurdakadim'in ayağı kırıldı.
CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, yıkımla, güvenlik güçlerinin halkla karşı karşıya getirildiğini öne sürerek, belediyeyi 'provokatörlükle' suçladı. Ateş, olayların büyümemesi için CHP Milletvekili Oya Araslı ile birlikte İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'yu ziyaret edip durumu anlattıklarını belirtti.
Gökçek: Tepki ideolojik
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise 'ideolojik grupların örgütlü baskısı'yla yıkıma karşı direnenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu. Bu arada, yıkıma tepki gösteren Halkevleri, DİSK, KESK ve bazı sivil toplum örgütlerinin üyeleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Kızılay'daki binası önünde protesto gösterisi yaptı.