Kerbela Şehitleri 'Aşura Matemi' ile anılıyor

Kerbela Şehitleri 'Aşura Matemi' ile anılıyor
Kerbela Şehitleri 'Aşura Matemi' ile anılıyor
Hz. Hüseyin ile yakınlarının Kerbela'da şehit edilmesi yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen törenlerle anıldı.

İSTANBUL Hz. Muhammed’in torunu İmam Hüseyin ve beraberindeki 71 kişinin Kerbela’da öldürülmesinin yıldönümü nedeniyle Halkalı’da ‘Geleneksel Aşura Matem Merasimi’ düzenleniyor.

Anma etkinliği nedeniyle sabah saatlerinde binlerce kişi Halkalı’da bulunan Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’ne toplandı. Etkinlikte Türkiye Caferileri Genel Başkanı Selahattin Özgündüz de konuştu.

KERBELA ŞEHİTLERİ, IĞDIR'DA DA ANILDI

Iğdır'da da binlerce kadın -erkek ve çocuk , Kerbela Şehitleri'ni anma yıldönümü nedeniyle Zübeyde Hanım Bulvarı'nda bir araya geldi. Siyah giysiler içindeki Caferi yurttaşlar, zincirlerle dövünen gruplarına eşlik etti. İmamların okuduğu Kuran-ı Kerim ve mersiyeler eşliğinde İmam Hüseyin ve yakınları için gözyaşı döktüler.

Iğdır Ehlibeyt Alimler Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte Caferiler, kan akıtmak yerine Kızılay'a 500 üniteden fazla kan bağışında bulundular. Ehlibeyt Alimler Derneği Başkanı Behlül Salmanlı, günün önemi ve düzenlenen anma töreniyle ilgili bilgi verdi. Kent merkezinin dışında merkeze bağlı Hakmehmet köyünde, Aralık ve Tuzluca ilçelerinde de anma törenleri düzenlendi.

KARS'TA KARDEŞLİK ÇADIRI

Kars Ehlibeyt Derneği tarafından geleneksel hale getirilen ve Kars Valiliği önündeki tören alanında kurulan Aşura Kardeşlik Çadırı da ziyarete açıldı.

(DHA)