Kerbela şehitleri için matem töreni

Hazreti Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela Çölü'nde şehit
edilişlerinin 1367'nci yıldönümü nedeniyle Halkalı'da 'matem töreni' düzenlendi. Caferilik İnancını Tanıtma ve Araştırma Derneği (CAFERİDER) tarafından düzenlenen...

İSTANBUL - Hazreti Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela Çölü'nde şehit
edilişlerinin 1367'nci yıldönümü nedeniyle Halkalı'da 'matem töreni' düzenlendi. Caferilik İnancını Tanıtma ve Araştırma Derneği (CAFERİDER) tarafından düzenlenen ve çok sayıda kişinin katıldığı törende, kadınlar ve erkekler töreni ayrı bölümlerde izledi.
Kuranı Kerim'in okunmasıyla başlayan törene, TBMM Başkanı Bülent
Arınç'ın yanı sıra Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Muammer Erol, Turkuaz Hareketi Lideri Ali Müfit Gürtuna, Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ve
Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Nihat Doğan Bermek de katıldı.
Törende yaptığı konuşmada TBMM Başkanı Bülent Arınç, Müslümanların mağduriyetinin her geçen gün daha arttığını belirterek "Güç geçmiyor ki bir Müslüman kardeşimiz öldürülmesin. Bunu durdurmak hepimizin görevidir" dedi. Bugün Irak'ta, Lübnan'da ya da Müslümanların yaşadığı başka coğrafyalarda Şii-Sünni çatışmasının çıkarılmak istenmesine karşı bu törenin çok anlamlı bir mesaj olduğunu dile getiren Arınç, burada herkesin barış içinde yaşadığına dikkat çekti.
Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz ise Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'na tepki gösterdi: "Bu camianın mülkünü kendi parasıyla aldığı binasını, kendi kıt imkânlarıyla yaptırdığı camilerin ve müştemilatın yönetim ve mülkiyet hakkını elinden almak için tasarı hazırlamış olduklarını bildirerek camiamızda tedirginlik uyandıran Bardakoğlu'nun ne gibi bir yarar sağlayacağını anlamıyoruz."
Konuşmaların ardından Azerbaycanlı tiyatro sanatçısı Hilal Mahmudoğlu Hasanov ve Zeynebiye Gençlik Tiyatrosu, Kerbela Faciası'nı anlatan 'İlahi Aşkın Zirvesi' adlı bir tiyatro oyunu sundu. Kadınların gözyaşlarına boğulduğu törende, bazı çocukların Hazreti Hüseyin ile arkadaşlarını simgeleyen tabutlar ile ölü oyuncak bebekler taşıdığı dikkat çekti.