Kerbela'da katledilenler için 'matem'

Kerbela'da katledilenler için 'matem'
Kerbela'da katledilenler için 'matem'
Hz. Hüseyin ve 72 kişinin Kerbela'da şehit edilmesinin 1370. yıldönümü kapsamında tüm yurtta 'matem' törenleri düzenleniyor. Halkalı'da düzenlenen törenlere CHP Genel Başkanı Baykal'da katıldı
KERBELA'DA ÖLEN 72 KİŞİ İÇİN 'MATEM' TÖRENLERİ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZKerbela’da şehit edilen Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ile 72 arkadaşı, Halkalı Aşure Meydanı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Caferi İnancını Tanıtma Derneği (Caferi-Der) tarafından Hz. Muhammed’in torunu, Hz. Ali’nin oğlu İmam Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela Çölü’nde şehit edilişinin 1370. yıl dönümü dolayısıyla Halkalı’daki Aşure Meydanı’nda "Evrensel Aşure Matem Merasimi" düzenlendi. Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, törende yaptığı konuşmada, bugün meydanda binlerce Hüseyin dostunun bir araya geldiğini belirterek, "Bu acıyı sadece sizler değil, tüm dünya Müslümanlarının da paylaştığını bilmenizi isterim" dedi. Bu duruşun, zulme başkaldırarak bir olmanın ve Kerbela acısını hissetmenin duruşu olduğunu dile getiren Yeniay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ayrıca bir müjde vermek istiyorum. Bu alan kısa süre içerisinde sayın Başbakanımızın talimatıyla tahsis işlemleri tamamlanarak, Türkiye’nin en büyük gösteri merkezi inşaatının başlayacağı yerdir. Burada yapılacak gösteri merkezi, yaklaşık 40 bin kişilik olacaktır. İçerisinde 10 bin kişiyi barındırabilecek spor merkezleri bulunacaktır. Dolayısıyla buradan kan değil, sevgi, kardeşlik fışkırmalıdır. Burada biz varız. Burada Sünni, Alevi ayrımı yoktur. Burada en kısa zamanda, Hüseyin sevdalılarının fiilen olabileceği bir mabet oluşacak. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamız için birlik ve beraberliğimizi korumamız gerekiyor. Bu yol da büyük önderimizin gösterdiği yoldan geçmektedir." Zeynebiye Camisi İmamı Hamit Turan da caminin kültür merkezi haline getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini, ancak bu yolda büyük mali sıkıntılar çektiklerini belirtti. Zeynebiye Camisi’nin zamanında çok mütevazi bir cami olduğunu ifade eden Turan, "Cami son zamanlarda Türkiye’nin en büyük kültür merkezi olmaya aday. Ancak tamamlanması için gerekli katkıyı sağlayacak, gerek buradaki noktalara, gerekse derneğimize bağışların yapılacağına inanıyorum" diye konuştu.

GÖSTERİ VE KAN BAĞIŞI 

Törende daha sonra Zeynebiye Gençlik Tiyatrosunun hazırladığı "Hz. Zeynep’in Kufe Şehrine Girişi" adlı oyun sahnelendi. Kufe şehrinde şehit edilen çocuk ve gençlerin cenazelerini temsilen, tören alanına tabutlar ve beşikler getirildi. Bu arada, siyah renkli kıyafetler giydikleri gözlenen genç ve çocuklar, tören boyunca ellerini göğüslerine ve başlarına vurdular. Anma törenine katılan bazı kişilerin baygınlık geçirdiği görüldü. Törenin bitmesinin ardından çok sayıda kişi tören alanına kurulan Kızılay çadırında kan verdi.


Kars ve Iğdır'daki Caferiler, Hz. Muhammed'in torunu Hz.Hüseyin ile 72 kişinin Kerbela'da de şehit edilişlerinin 1370'nci yıldönümü nedeniyle 'matem' törenleri düzenledi. Törende küçük çocuklar 'tabut' taşıdı ve zincirle deste yaptı.


Kerbela şehitlerini anma törenine Kars'ta 5 bin, Iğdır'da ise 30 bine yakın vatandaş katıldı. Kars'ta sabahın erken saatelerinde Hazreti Ali Çarşı Cami önünde toplanan gruplar, Atatürk posteri ve Türk bayrağı eşliğinde mersiyeler okuyarak Işıklı Camiye kadar yürüdü ve burada toplanan grupla birleşti. Kadın ve erkeklerin ayrı ayrı toplandığı kalabalığın önünde yürüyen dört çocuk, üzerinde 'Ya Ali Asgar' yazılı 'tabut' taşıdı. Soğuk hava nedeniyle elleri ve kulakları üşüyen çocuklar tabutu taşımakta zorluk çekti. Gruptan bazı kişiler, çocukların üşüyen ellerini ve kulaklarını ovuşturarak ısıtmaya çalıştı. Daha önceki yıllarda yürüyüş sırasında zincirle deste yapmayan Caferilerin, bu yıl yürüyüş boyunca zincirle deste yapmaları dikkat çekti. Anma törenine katılanlar, Garnizon Şehitliğini ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu. Hz.Ali Çarşı Cami İmamı Behram Gelek, Hz.Hüseyin ve akadaşlarının Müslümanlık için savaştıklarını söyledi. Şehitlikteki ziyaretin ardından Alpaslan Mahallesi'ndeki Asri Mezarlık'a kadar mersiyeler okuyarak zincirli deste yapan kalabalık, yakınlarının mezarlarını ziyar etti. Mezarlık girişine konulan dilek kapısından geçen Caferilere burada hayırseverler tarafından helva, lavaş ve çay ikram edildi.

IĞDIR'DA İŞYERLERİ AÇILMADI


Iğdır'da ise esnaf işyerlerini açmayarak Asri Mezarlıkta düzenlenen etkinliklere katıldı. Emniyet Müdürlüğünün etkin önlem aldığı törenlere her yaştan kadın ve erkekler büyük ilgi gösterdoi. Asri mezarlıkta kurulan tören alanında din adamları vatandaşlara günün önemini anlattılar. Kuranı kerim okundu, ağıtlar yakıldı. Desteler halinde gelen gruplar zincirle kendilerine vurarak şehit olan Hz. Hüseyin'in acısını hissetmek istediler .
Öte yandan Erzurum'da 'Vuslat- der' Sosyal Yardımlaşma Dayanışma, Kültür ve Eğitim Derneği tarafından Lalapaşa Camisi bahçesinde vatandaşlara aşure dağıttı. Büyük küçük herkesin birden fazla aşure alması dikkat çekti.

DENİZ BAYKAL: NE YAZİK Kİ, MUAVİYE'LER, YEZİD'LER BİTMEDİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Halkalı'da düzenlenen Evrensel Aşure Matem Töreni'ne katıldı. Hz. Hüseyin ve 72 kişinin Kerbela'da şehit edilmesinin 1370. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Baykal, "Bu acı, hepimizin ortak acısıdır" dedi.
"Mezhebi, cemaati ne olursa olsun dünyanın her yerindeki Müslümanlar bu duyguları saygıyla paylaşıyorlardır" diyen Baykal, "Bu facia, ne yazık ki noktalanmış, bitmiş, insanlığın hafızasından kopup gitmesine fırsat verilmiş bir facia olmanın ötesinde bir anlam yaşıyor. Ne yazık ki, ehlibeytin maruz kaldığı facianın o kadar dramatik olmasa da, başka türlerini hala bu süreç içinde zaman zaman, yer yer yaşamak durumunda kalıyoruz. Facialar ve zulüm devam ediyor. İnsanlık buna tepki gösterme ihtiyacını hissediyor. Ne yazik ki, Muaviye'ler, Yezid'ler bitmedi. Bizi ayırmak isteyenlerin tuzaklarına düşmeyeceğiz. Herkes kendi inancıyla temel birlik ve bütünlük içinde yaşamayı başaracaktır" şeklinde konuştu.